Premier League: «Καθάρισε» άνετα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – 3-0 τη Νότιγχαμ

Η επιστροφή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη… δράση μετά το Μουντιάλ συνοδεύτηκε με νίκη επί της προτελευταίας της βαθμολογίας, Νότιγχαμ Φόρεστ, με 3-0 στο προτελευταίο χρονικά ματς της 17ης αγωνιστικής της Premier League.

Premier League: «Τρίποντο» έπειτα από 2,5 μήνες η Τσέλσι

Ο Μάρκους Ράσφορντ με το 64ο του γκολ στο πρωτάθλημα («έπιασε» τον Ερίκ Καντονά) άνοιξε το σκορ στο «Ολντ Τράφορντ» στο 19΄ και τέσσερα λεπτά ο Μαρσιάλ πέτυχε το δεύτερο γκολ των «μπέμπηδων». Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Γέιτς σκόραρε για την Φόρεστ, αλλά μετά την εξέταση της φάσης από το VAR διαπιστώθηκε ότι υπήρξε οφσάιντ κι έτσι το γκολ δε μέτρησε.

«Το κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Βραζιλιάνος Φρεντ στο 87΄, υπό το βλέμμα του Βαγγέλη Μαρινάκη που είδε την ομάδα του να μην μπορεί να «ξεκολλήσει» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Premier League: Νίκης με ανατροπή η Άρσεναλ – Τρία γκολ σε 16 λεπτά οι «Κανονιέρηδες»

Premier League: Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Μπρέντφορντ-Τότεναμ 2-2 (Γιάνελτ 15΄, 54΄ Τόνεϊ – 65΄ Κέιν, Χόιμπιεργκ 72΄)

Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-3 (31΄ Ριντ, 71΄ Ριμ, 80΄ Μίτροβιτς)

Έβερτον-Γουλβς 1-2 (7΄ Μίνα – 22΄ Ποντένσε, 90΄+5 Νούρι)

Λέστερ-Νιούκαστλ 0-3 (3΄ πεν. Γουντ, 7΄ Αλμιρόν, 32΄ Ζοέλιντον)

Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-3 (74΄ Γουόρντ-Πράους – 14΄ Λαλάνα, 35΄ αυτ. Περό, 56΄Μαρτς)

Άστον Βίλα-Λίβερπουλ 1-3 (59΄ Γουότκινς – 5΄ Σαλάχ, 37΄ Φαν Ντάικ, 81΄ Μπάτσετιτς)

Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ 3-1 (53΄ Σάκα, 59΄ Μαρτινέλι, 69΄ Ενκέτια – 27΄ πεν. Μπενραχμά)

Τσέλσι-Μπόρνμουθ 2-0 (16΄ Χάβερτς, 24΄ Μάουντ)

Μάντσεστερ Γ.-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-0 (19΄ Ράσφορντ, 22΄ Μαρσιάλ, 87΄ Φρεντ)