Premier League: Ο Ισάκ χάρισε το «τρίποντο» στη Νιούκαστλ – Όλα τα αποτελέσματα

Ο Αλεξάντερ Ισάκ οδήγησε τη Νιούκαστλ στην πρώτη νίκη της στην εφετινή Premier League. Ο Σουηδός επιθετικός πέτυχε δύο γκολ και βοήθησε τις «καρακάξες» να συντρίψουν 5-1 την Άστον Βίλα, στο τελευταίο σημερινό παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι προσέφερε μεγάλο σασπένς στο ξεκίνημα, καθώς, πριν καν συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα, είχαν ήδη σημειωθεί τρία γκολ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Ο Ισάκ, μάλιστα, ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 2-1, ενώ με δικό του γκολ στο 58΄ «κλείδωσε» την επικράτηση της Νιούκαστλ, πριν οι Κάλουμ Γουίλσον και Χάρβεϊ Μπαρνς δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η Μπράιτον τις υποχρεώσεις της στη σεζόν 2023-24, κατά την οποία θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην Ευρώπη, καθώς οι «γλάροι» συνέτριψαν 4-1 τη Λούτον, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Premier League. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι προηγήθηκε 2-0 και δεν… ανησύχησε όταν μείωσαν οι «νεοφώτιστοι», καθώς «απάντησε» άμεσα για το 3-1, ενώ πέτυχε και τέταρτο γκολ στις καθυστερήσεις του ματς.

Στο μεταξύ, Φούλαμ και Κρίσταλ Πάλας πανηγύρισαν το «διπλό» στην πρεμιέρα τους στο νέο πρωτάθλημα, επικρατώντας 1-0 της Έβερτον και της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, αντίστοιχα, ενώ η Γουέστ Χαμ, αν και προηγήθηκε κόντρα στην Μπόρνμουθ, δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Τα αποτελέσματα

Μπέρνλι-Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (4΄, 36΄ Χάαλαντ, 76΄ Ρόδρι)

Άρσεναλ-Νότιγχαμ Φόρεστ 2-1 (26΄ Ενκέτια, 32΄ Σάκα – 82΄ Αβονίγι)

Μπόρνμουθ-Γουέστ Χαμ 1-1 (82΄ Σολάνκε – 51΄ Μπόουεν)

Μπράιτον-Λούτον 4-1 (36΄ Μαρτς, 71΄ πεν. Ζοάο Πέδρο, 85΄ Αντινγκρά, 90+5΄ Φέργκιουσον – 81΄ πεν. Μόρις)

Έβερτον-Φούλαμ 0-1 (73΄ Ντε Κόρντοβα-Ριντ)

Σέφιλντ Γιουν.-Κρίσταλ Πάλας 0-1 (49΄ Εντουάρ)

Νιούκαστλ-Άστον Βίλα 5-1 (6΄ Τονάλι, 16΄, 58΄ Ισάκ, 77΄ Γουίλσον, 90+1΄ Μπαρνς – 11΄ Ντιαμπί)