Πρώτη νίκη για το Ιράν στο Μουντομπάσκετ – 71-62 την Ανγκόλα

Την πρώτη του επιτυχία στο Μουντομπάσκετ γιόρτασε το Ιράν που νίκησε την Ανγκόλα (71-62).

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει έστω μία μικρή διαφορά (14-15, 8′).

Από τη μία, ο Μοράις και από την άλλη, ο Γκεραμιπόρ φρόντιζαν, ώστε Ανγκόλα και Ιράν να παραμένουν κοντά στο σκορ (26-26, 19′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Χαντάντι ανέβασε την απόδοσή του και πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους, έκανε το 38-42 (27′). Όμως, η Ανγκόλα με τρίποντο του Χοακίμ προσπέρασε εκ νέου (45-44, 29′). Οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που έκριναν το αποτέλεσμα.

Το Ιράν βρήκε ανέλπιστη βοήθεια από τον Κχαμπακράμι, αφού χάρη στα δύο δικά του τρίποντα έβαλε την ομάδα του στο +6 (45-54, 32′). Στη συνέχεια και παρά τις όποιες προσπάθειες των Αφρικανών, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και το Ιράν πανηγύρισε τη νίκη.

Ο Μοράις σκόραρε 17 πόντους και ο Καμπαχραμί 21 αντίστοιχα για τις δύο ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 29-28, 45-48, 62-71.