Βάαλβαϊκ – Άγιαξ: Οριστική διακοπή του αγώνα – Κατέρρευσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων

Σοκ προκάλεσε ο τραυματισμός στο κεφάλι του τερματοφύλακα της Βάαλβαϊκ Ετιέν Βάασεν στην αναμέτρηση με τον Άγιαξ για την 7η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα, ο αγώνας μεταξύ της Βάαλβαϊκ και του Άγιαξ διεκόπη στο 85ο λεπτό όταν ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έπεσε αναίσθητος στο χορτάρι έπειτα από σύγκρουση που είχε με τον επιθετικό του Άγιαξ, Μπράιαν Μπρομπέι.

Άμεσα οι παίκτες της Βααλβάϊκ κατάλαβαν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, συμπεριλαμβανομένου του αρχηγού Μιχίλ Κράμερ, ο οποίος φώναξε για ιατρική βοήθεια.

Δέκα λεπτά μετά ο τερματοφύλακας μεταφέρθηκε εκτός γηπέδου με φορείο και διακομίστηκε σε νοσοκομείο με αποτέλεσμα λίγο αργότερα να ανακοινωθεί η οριστική διακοπή του αγώνα.

Για την ιστορία ο Άγιαξ προηγείτο στο σκορ με 3-2, προτού ο αγώνας τιναχθεί στον αέρα και η κατάσταση υγείας του Φάεσεν τεθεί φυσικά σε απόλυτη προτεραιότητα.