Ράγιο Βαγιεκάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 3-2: Τέλος το αήττητο της «Βασίλισσας» – Μόνη στην κορυφή η Μπαρτσελόνα

Αήττητο και κορυφή… τέλος για την Ρεάλ Μαδρίτης. Στο τοπικό ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας που διεξήχθη στο «Βαγέκας» η εκπληκτική Ράγιο Βαγεκάνο υποχρέωσε τη «Βασίλισσα» στην πρώτη εφετινή της ήττα στη La Liga, με 3-2, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 13ης αγωνιστικής.

Η Μπαρτσελόνα, πλέον, απολαμβάνει τη μοναξιά στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας, μετά την ήττα των «μερένχες» (για πρώτη φορά από την έναρξη της σεζόν δεν θα βρίσκονται στο ψηλότερο σκαλί) από το συγκρότημα του Ιραόλα, που αν και προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, βρέθηκε να χάνει μέσα σε 4 λεπτά, αλλά δεν το έβαλε κάτω κι «απάντησε» με δύο γκολ πανηγυρίζοντας το τεράστιο «τρίποντο».

Μάλιστα το νικητήριο τέρμα της Ράγιο σημείωσε με… διπλή εκτέλεση πέναλτι ο Όσκαρ Τρέχο στο 68ο λεπτό. Στην πρώτη ο Κουρτουά απέκρουσε, αλλά είχε βγει εκτός εστίας κι έτσι δόθηκε επανάληψη με τον 30χρονο μέσο να ευστοχεί τη δεύτερη φορά!

Μετά από 16 νίκες στα τελευταία 17 ματς απέναντι στην Ράγιο Βαγεκάνο, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν κατάφερε να φτάσει ούτε στην ισοφάριση κι ως εκ τούτου είδε την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει με +2 βαθμούς .

Οι απουσίες των Μπενζεμά και Κρόος αποδείχθηκαν καθοριστικές για τη «βασίλισσα», η οποία προηγήθηκε με 2-1 μετά την «ψυχρολουσία» στο 5΄ από τον Κομεσάνα, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ισπανικής LaLiga έχουν ως εξής:

Τζιρόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (67΄ Λόπες, 75΄ Μαρτίν – 78΄ Γκουρουθέτα)

Χετάφε-Κάντιθ 0-0

Βαγιαδολίδ-Ελτσε 2-1 (39΄ Σάντσεθ, 46΄ Ρόκε Μέσα – 62΄ Χοσάν)

Θέλτα-Οσασούνα 1-2 (19΄ Ιάγκο Ασπας – 8΄, 28΄ Αβιλα)

Μπαρτσελόνα-Αλμερία 2-0 (48΄ Ντεμπελέ, 62΄ Ντε Γιονγκ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Εσπανιόλ 1-1 (79΄ Ζοάο Φέλιξ – 62΄ Νταρντερ)

Σοσιεδάδ-Βαλένθια 1-1 (10΄ αυτ. Γκιγιαμόν – 25΄ Λινο)

Βιγιαρεάλ-Μαγιόρκα 0-2 (32΄ Μουρίκι, 75΄ Εντιαγέ)

Μπέτις-Σεβίλη 1-1 (44΄ αυτ. Νάβας – 81΄ Γκούντελι)

Ράγιο Βαγεκάνο-Ρεάλ Μαδρίτης 3-2 (5΄ Κομεσάνα, 44΄ Γκαρσία, 68΄πεν. Τρέχο – 37΄πεν. Μόντριτς, 41΄ Μιλιτάο)