Europa League: Άνετη τριάρα η Καραμπάκ—H Μίντιλαντ συνέτριψε την Λάτσιο—ΒΙΝΤΕΟ

Στην MCH Arena έγινε το «μπαμ» του πρώτου μέρους της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League, με τη Μίντιλαντ να διασύρει με 5-1 το φαβορί για την πρωτιά του 6ου γκρουπ, Λάτσιο. Έκαναν «σεφτέ» Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Τραμπζονσπόρ, Φέγενορντ και Καραμπάχ, την οποία θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στην 3η και 4η αγωνιστική του 7ου ομίλου.

Με βασικούς του Μανώλη Σιώπη και Τάσο Μπακασέτα η Τραμπζονσπόρ «άνοιξε λογαριασμό» στο 8ο γκρουπ, επικρατώντας στο «Μέντικαλ Παρκ» με 2-1 του Ερυθρού Αστέρα, που έμεινε χωρίς βαθμό μετά τα δύο πρώτα ματς. Από ασίστ του Μπακασέτα στο 68΄ ο Τρεζεγκέ «σφράγισε» επί της ουσίας το «τρίποντο» για τους πρωταθλητές Τουρκίας, που από το 63΄ έπαιζαν με αριθμητικό πλεονέκτημα εξαιτίας της αποβολής του Κάνγκγουα στο 63΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνήλθε γρήγορα και μετά το «χαστούκι» της πρεμιέρας στο «Ολντ Τράφορντ» από την Ρεάλ Σοσιεδάδ, επικράτησε 2-0 της Σερίφ στο Κισινάου. Μετά από 4,5 μήνες και συγκεκριμένα από τις 2 Μαΐου στο ματς με την Μπρέντφορντ, όπου είχε σκοράρει στο 3-0 των «μπέμπηδων», ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Το πρώτο γκολ του CR7 στη σεζόν 2022/203 ήρθε από το σημείο του πέναλτι στο 39ο λεπτό!

«Έσπασαν το ρόδι» στον 6ο όμιλο του Europa League, Μίντιλαντ και Φέγενορντ, με τους Δανούς να συντρίβουν 5-1 τη Λάτσιο, ενώ εμφατική ήταν και η νίκη των Ολλανδών με 6-0 επί της Στουρμ Γκρατς.

Στο άλλο ματς του ομίλου του Ολυμπιακού (7ος), η Καραμπάχ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, κάνοντας την έκπληξη επί της Ναντ (3-0). Να σημειωθεί ότι η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν («καθάρισε» το ματς μέσα σε 5 λεπτά στο β΄ μέρος) θα είναι η προσεχής αντίπαλος των Πειραιωτών το πλαίσιο της 3ης και 4ης αγωνιστικής (στο Καραϊσκάκη το πρώτο ματς στις 6/10).

Το 2 στα 2 στο ξεκίνημα της φάσης των ομίλων έκαναν οι Φερεντσβάρος και Ρεάλ Σοσιεδάδ, με τους Ούγγρους να περνούν με «διπλό» από το «Λουί ΙΙ» επί της Μονακό (1-0), ενώ οι Βάσκοι παρότι ισοφαρίστηκαν προσωρινά από την Ομόνοια, τελικά πήραν το «τρίποντο» με 2-1, με τον Σόρλοθ να σκοράρει στο 80΄ περίπου 20 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League:

5ος όμιλος

Σοσιεδάδ-Ομόνοια 2-1 (30΄ Γκουεβάρα, 80΄ Σόρλοθ – 72΄ Μπρούνο)

Σερίφ-Μάντσεστερ Γ. 0-2 (17΄ Σάντσο, 39΄πεν. Ρονάλντο)

6ος όμιλος

Φέγενορντ-Στουρμ Γκρατς 6-0 (9΄,41΄ Γιάχανμπακς, 31΄ Χάντσκο, 34΄ Ντανίλο, 66΄ Χιμένεζ, 78΄ Ιντρίσι)

Μίντιλαντ-Λάτσιο 5-1 (26΄ Παουλίνιο, 30΄ Καμπά, 52΄πεν. Εβάντερ, 68΄ Ίσακσεν, 72΄ Σβιατσένκο – 57΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)