«Ατσάλινη» Λάρισα, ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό – Σύρραξη στο φινάλε, εκτός εαυτού ο Βόβορας

Η παθιασμένη Λάρισα υπερασπίστηκε και πάλι την έδρα της, απέναντι στον Παναθηναϊκό, ισοφαρίζοντας τη σειρά των ημιτελικών στα πλέι οφ της Α1 Ανδρών/Basket League σε 2-2 και δίνοντας παράταση στην αγωνία της πρόκρισης στους τελικούς, όπου περιμένει ο Ολυμπιακός.

Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 74-62 των «πράσινων» στο Game 4 και πλέον τα πάντα θα κριθούν στο ΟΑΚΑ (8/6), με τον νικητή της σειρά να παίρνει το «εισιτήριο» για τις μάχες τίτλου.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Θοδωρή Ζάρα (17 πόντοι, 4/6 τρίποντα), τον παίκτη που έδωσε από τα 6.75 ψυχολογία στη Λάρισα στην τρίτη περίοδο, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Στέφαν Μούντι. Ακόμη ένα νταμπλ νταμπλ από τον Ουσμάν Κρουμπάλι (12 πόντοι, 16 ριμπάουντ). Από τον Παναθηναϊκό των μόλις 5/27 τριποντων, ξεχώρισαν οι Ιωάννης Παπαπέτρου (12π.) και Ντάριλ Μέικον (12π.).

Ένταση επικράτησε στο φινάλε του αγώνα, με τον τεχνικό του Παναθηναϊκού, Γιώργο Βόβορα, να είναι έξαλλος με τους διαιτητές της αναμέτρησης και τον τιμ μάνατζερ της Λάρισας, Άρη Γκαμπέτα, να τον ηρεμεί… Στη συνέχεια, σύμφωνα με την ΕΡΤ, υπήρξε ένταση στη φυσούνα με πρωταγωνιστή τον Χάουαρντ Σαντ Ρος. Ωστόσο με την επέμβαση της αστυνομίας ηρέμησαν τα πνεύματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62

Με… ενορχηστρωτή της επίθεσης τον Μούντι, η Λάρισα αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό, ξεφεύγοντας με 10-4 στο 5΄ και 17-6 στο 7΄, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +8 (19-11). Η άμυνα των «πράσινων» κράτησε στη δεύτερη περίοδο τους Θεσσαλούς στους 10 πόντους και με τους Κασελάκη, Μέικον και Παπαπέτρου μπροστάρηδες της επίθεσης, το «τριφύλλι» απάντησε με επιμέρους σκορ 10-19, προσπερνώντας στο τέλος του ημιχρόνου (29-30).

Μάχη σώμα με σώμα έγινε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, μέχρι να βρει ρυθμό από τα 6.75 ο Ζάρας, ο οποίος με δύο κολλητά τρίποντα έδωσε αέρα στην ομάδα του, παραδίδοντας τη σκυτάλη του σκοραρίσματος στον Χάντσον, διαμορφώνοντας το 51-45 στο 28΄ από τη γραμμή των βολών. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο σε απόσταση αναπνοής και αποφασισμένος για νέα ανατροπή (52-50). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 24΄ η Λάρισα έχασε τον Μάριτς, ο οποίος υπέπεσε στο τέταρτο φάουλ του, διαμαρτυρήθηκε, δέχθηκε τεχνική ποινή και αποχώρησε.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Κασελάκης χάρισε και πάλι το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (52-53), ενώ ο Νέντοβιτς έγραψε το 54-59. Και πάλι όμως οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά… Ο Παπαπέτρου αποχώρησε με πέντε φάουλ στο 33΄, ο Ζάρας ισοφάρισε σε 61-61 στο 34΄, ενώ με την αστοχία να έχει εγκατασταθεί στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού, ο Κρουμπάλι διαμόρφωσε το 66-62 στο 37΄. Με τους Παπαπέτρου, Γουάιτ, Παπαγιάννη εκτός αγώνα με 5 φάουλ, ο Παναθηναϊκός δεν είχε δυνάμεις για νέα ανατροπή, με τη Λάρισα να παίρνει τη νίκη και να ελπίζει σε νέο θαύμα στο ΟΑΚΑ, στο Game 5.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Ζαχαρής, Κατραχούρας

Οι συνθέσεις:

ΛΑΡΙΣΑ (Φώτης Τακιανός): Κρουμπάλι 12, Καράμπελας 1, Μπέρζινς 2, Μάριτς 6, Μούντι 13 (1), Χάντσον 10 (1), Τσαϊρέλης 13, Ζάρας 17 (4), Παπαντωνίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Σίβα 2, Παπαγιάννης 3, Παπαπέτρου 12 (2), Γουάιτ 4, Νέντοβιτς 11 (1), Μέικον 12, Μποχωρίδης, Κασελάκης 9 (1), Έβανς 5, Σαντ-Ρος 4 (1).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ