Βόλεϊ: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-3 – «Πράσινο» πλεονέκτημα για το League Cup

Πλεονέκτημα για την κατάκτηση του League Cup Νίκος Σαμαράς απέκτησε ο Παναθηναϊκός, καθώς στον πρώτο τελικό στου Ρέντη κόντρα στον Ολυμπιακό, νίκησε, μετά από ανατροπή, με 3-2 σετ (17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15).

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, αλλά με ψυχικά αποθέματα ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση. Ο δεύτερος τελικός του Λιγκ Καπ είναι προγραμματισμένος για τη Μεγάλη Τετάρτη (12/04, 21:00) στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός στη ρεβάνς θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του αναζητά νίκη με 3-0 ή 3-1. Αν οι ερυθρόλευκοι επικρατήσουν 3-2 σετ θα ακολουθήσει χρυσό σετ.

Οι πράσινοι παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι σε σχέση με τους ημιτελικούς του πρωταθλήματος κόντρα στον ΠΑΟΚ και με όπλο το σερβίς αλλά και το μπλοκ στο τάι μπρέικ κατάφερε να πάρει τη νίκη. Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Ερνάντεζ και ο Κόβαρ ο οποίος πήρε πάνω του το 4ο και 5ο σετ όπου έγινε και η ανατροπή νίκης. Κορυφαία εμφάνιση και από τους μπλοκέρ Πετρέα, Ρανγκέλ. Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε με μέτρια υποδοχή, δεν είχε ρυθμό και στο 4ο σετ επηρεάστηκε από τραυματισμό του Στερν. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 2-1 σετ φάνηκαν κουρασμένοι και μπλοκαρίστηκαν απέναντι στο σερβίς και στο μπλοκ του τριφυλλιού.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά του πρώτου σετ και προηγήθηκε με 1-10 και με 9-20. Όμως, εν συνεχεία ο Ιντάλγκο πήρε στο σερβίς, πήρε δύο άσους, χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και με επί μέρους 5-0 μείωσε σε 14-20. Η συνέχεια ανήκε στους παίκτες του Ανδρεόπουλου και έκλεισαν το σετ με 17-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα τριών πόντων, αλλά ο προσπέρασε με 10-11. Ο Παγένκ πήγε μετά στο σερβίς και βοήθησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει με πέντε (17-12). Η ομάδα του Πειραιά με «όπλο» το σερβίς έκανε το 1-1 στα σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ, χάρη στον Στερν, ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους 5-0 για να προηγηθεί με 10-9. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (18-17) με επίθεση του Κόβαρ, αλλά τα προβλήματα στην υποδοχή των «πρασίνων» επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 2-1 σετ (25-21).

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο σκορ, αλλά αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά και έτσι ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-2 στα σετ και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί ακολούθησε μάχη σώμα με σώμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι και το 7-7. Ο Κόβαρ οδήγησε τους πράσινους σε επί μέρους 4-0 για να προηγηθούν με 11-7. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το 14-8 για να κλείσουν οι παίκτες του Ανδρεόπουλου το ματς με 15-10.