Στον αθλητισμό… σαν σήμερα

Σαν σήμερα το 2008, ο David Villa γίνεται ο πρώτος παίκτης που σκοράρει χατ-τρικ για την Ισπανία σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου, όταν σημειώνει τα 3 πρώτα γκολ στην νίκη της ομάδας του επί της Ρωσίας με 4-1. Το χατ τρικ του Villa είναι μόλις το όγδοο στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

10/6/2008 Ο David Villa γίνεται ο πρώτος παίκτης που σκοράρει χατ-τρικ για την Ισπανία σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου, όταν σημειώνει τα 3 πρώτα γκολ στην νίκη της ομάδας του επί της Ρωσίας με 4-1. Το χατ τρικ του Villa είναι μόλις το όγδοο στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

10/6/2006 Η Bελγίδα Justine Henin-Hardenne κερδίζει το τρίτο της τίτλο στο Roland Garros νικώντας με 6-4, 6-4 την Ρωσίδα Svetlana Kuznetsova στον τελικό και γίνεται η πρώτη τενίστρια που κερδίζει τον τίτλο χωρίς να χάσει ένα σετ, μετά την Arantxa Sanchez το 1994, και η πρώτη γυναίκα που κερδίζει συνεχόμενα το τρόπαιο του Roland Garros, μετά την Steffi Graf την περίοδο 1995-1996.

10/6/2000 Η Mary Pierce γίνεται η πρώτη γαλλίδα μετά 33 χρόνια που κατακτά το Roland Garros νικώντας στον τελικό την Conchita Martinez με 6-2, 7-5.

10/6/1993 Ο Διονύσης Λιβέρης κερδίζει το αργυρό μετάλλιο στο Πιστόλι Ακριβείας στους Μεσογειακούς Αγώνες του Λακεντόκ – Ρουσιγιόν και γίνεται ο μόνος Έλληνας με 2 Μεσογειακά μετάλλια στη σκοποβολή, μετά το χάλκινο στο αεροβόλο πιστόλι στην Αθήνα το 1991.

10/6/1989 Η Arantxa Sanchez γίνεται η πρώτη Ισπανίδα που κερδίζει το Roland Garros νικώντας στον τελικό τη Steffi Graf με 7-6, 3-6, 7-5. Είναι η πρώτη ήττα της Graf σε αγώνισμα του Grand Slam από το US Open του 1987.

10/6/1984 Ο Ivan Lendl κατακτά τον πρώτο του τίτλο σε Grand Slam όταν κερδίζει το Roland Garros.

10/6/1956 Ξεκινούν στη Στοκχόλμη, και ολοκληρώνονται στις 17/6, οι Ιππικοί Αγώνες των Ολυμπιακών Αγώνων της Μελβούρνης. Οι Αυστραλοί φοβούνται την πιθανή μετάδοση ασθενειών από τα άλογα των διαγωνιζομένων και δεν φιλοξενούν το κομμάτι αυτό των αγώνων. Επειδή οι κλιματολογικές συνθήκες στην Στοκχόλμη το Νοέμβριο δεν ενδείκνυνται για ιππικούς αγώνες οι διοργανωτές αποφασίζουν να τους κάνουν τον Ιούνιo.

10/6/1954 Η Εθνική ομάδα μπάσκετ νικά τη Γιουγκοσλαβία με 90-76 στην Αθήνα στον 36ο αγώνα της ιστορίας της.

10/6/1944 Ο Joe Nuxhall, των Cincinnati Reds, σε ηλικία 15 ετών και 316 ημερών, γίνεται ο νεότερος παίκτης του μπέιζμπολ που εμφανίζεται σε αγώνα πρωταθλήματος.

10/6/1934 Η Ιταλία κερδίζει στη Ρώμη στον τελικό την Τσεχοσλοβακία με 2-1 στην παράταση και κατακτά το 2ο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου. Ο Oldrich Nejedly, το μεγάλο αστέρι της Τσεχοσλοβακίας, δεν καταφέρνει να σκοράρει, αλλά ανακηρύσσεται πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 5 γκολ.

10/6/1907 Ξεκινάει ο μακρύτερος σε απόσταση αγώνας αυτοκινήτων στον κόσμο από το Πεκίνο προς το Παρίσι.

10/6/1829 Στις 19:56 δίνεται στον ποταμό Τάμεση του Λονδίνου η εκκίνηση του 1ου Κωπηλατικού Αγώνα μεταξύ των πανεπιστημίων του Cambridge και του Oxford.

Πηγή: galanissportsdata