Serie A: «Αφεντικό» στο Μιλάνο η Ίντερ – Σκόρπισε την Μίλαν με 5-1 – BINTEO

Η Ιντερ ήταν η θριαμβεύτρια στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, καθώς συνέτριψε 5-1 τη Μίλαν στο «Σαν Σίρο», πέτυχε το «4 στα 4» και έμεινε μόνη στην κορυφή της κατάταξης.

Μία κοντινή προβολή του Μχιταριάν, μετά από σουτ του Ντιμάρκο, μόλις στο 5ο λεπτό, άνοιξε το δρόμο για τους «νερατζούρι», για να ακολουθήσει ένας «κεραυνός» του Τιράμ στο 38΄ που διαμόρφωσε το 2-0 του ημιχρόνου.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ντέρμπι και μείωσαν στο 57΄ με τον Ραφαέλ Λεάο, αλλά το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μχιταριάν στο 69΄ ουσιαστικά «καθάρισε» το ντέρμπι.

Οι «ροσονέρι» έδειξαν να το… παρατάνε και η Ιντερ, με πέναλτι που κέρδισε ο Λαουτάρο Μαρτίνες και αξιοποίησε ο Τσαλχάνογλου (79΄) και γκολ του Φρατέζι στις καθυστερήσεις (από ασίστ του Μχιταριάν), έδωσε διαστάσεις ιστορικού θριάμβου στη νίκη της.

Τα αποτελέσματα

Γιουβέντους-Λάτσιο 3-1 (10΄, 67΄ Βλάχοβιτς, 26΄ Κιέζα – 64΄ Λουίς Αλμπέρτο)

Ίντερ-Μίλαν 5-1 (5΄, 69΄ Μχιταριάν, 38΄ Τιράμ, 79΄πεν. Τσαλχάνογλου, 90+3΄ Φρατέζι – 57΄ Λεάο)