Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Μόνη πρώτη η Σουηδία στον όμιλο της Ελλάδας – ΒΙΝΤΕΟ

Η Σουηδία είναι η μοναδική ομάδα στον όμιλο της Εθνικής ομάδας (2ος) που μετρά δύο νίκες στα ισάριθμα παιχνίδια που έχει παίξει, καθώς δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στο Κόσοβο.

Οι Σκανδιναβοί, με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να δίνει την ασίστ για το πρώτο γκολ, πέρασαν με 3-0 από τα Βαλκάνια και τέθηκαν επικεφαλής, χάρις και στην Εθνική Ελλάδας, που έκοψε βαθμούς στην πρεμιέρα από την Ισπανία.

Δύο έκανε τις νίκες της και η Ιταλία, που πήρε «επαγγελματική» νίκη στη Βουλγαρία με 2-0 στο πλαίσιο του 3ου ομίλου, ενώ η Ελβετία «δεινοπάθησε» για να κάμψει την αντίσταση της Λιθουανίας, με ενα γκολ του Σακίρι μόλις στο 2ο λεπτό.

Ουκρανία και Φινλανδία διπλασίασαν τις… ισοπαλίες τους στον 4ο όμιλο (προς όφελος της Γαλλίας), σε ένα συναρπαστικό μεταξύ τους παιχνίδι, όπου οι Ουκρανοί άνοιξαν το σκορ στο 80ό λεπτό και ισοφαρίστηκαν στο 89ο!

Στο 6ο γκρουπ η Αυστρία πέρασε δεύτερη και καταδιώκει τη Δανία μετά την εύκολη νίκη της επί των Νήσων Φερόε, ενώ Ισραήλ και Σκωτία έμειναν στο 1-1. Πολωνία και Ουγγαρία νίκησαν σήμερα, μετά τη μεταξύ τους ισοπαλία στην πρεμιέρα κι ακολουθούν την πρωτοπόρο Δανία στον 9ο όμιλο, ενώ στον 10ο η Γερμανία πήρε δύσκολη εκτός έδρας νίκη στη Ρουμανία κι έχει το απόλυτο, ενώ η Βόρεια Μακεδονία συνέτριψε το Λιχτενστάιν με 5-0.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

ΚΥΡΙΑΚΗ 28/03/2021

2ος Όμιλος

Γεωργία-Ισπανία 1-2 (44΄ Κβαρατσκέλια – 56΄ Τόρες, 90΄+3 Όλμο)

Κόσοβο-Σουηδία 0-3 (12΄ Αουγκούστινσον, 35΄ Ίσακ, 70΄ πεν. Λάρσον)

Ρεπό: ΕΛΛΑΔΑ3ος Όμιλος

Βουλγαρία-Ιταλία 0-2 (43΄ πεν. Μπελότι, 82΄ Λοκατέλι)

Ελβετία-Λιθουανία 1-0 (2΄ Σακίρι)

Ρεπό: Β. Ιρλανδία4ος Όμιλος

Καζακστάν-Γαλλία 0-2 (20΄ Ντεμπελέ, 44΄ αυτ. Μάλι)

Ουκρανία-Φινλανδία 1-1 (80΄ Μοράες – 89΄ πεν. Πούκι)

Ρεπό: Βοσνία6ος Όμιλος

Δανία-Μολδαβία 8-0 (19΄ πεν., 48΄ Ντόλμπεργκ, 22΄, 29΄ Ντάμσγκαρντ, 35΄, 39΄ Γένσεν, 81΄ Σκοβ, 89΄ Ίνγκβαρτσεν)

Αυστρία-Ν. Φερόε 3-1 (30΄ Ντράγκοβιτς, 37΄ Μπαουμγκάρτνερ, 44΄ Κάλαϊτζιτς – 19΄ Νάτεσταντ)

Ισραήλ-Σκωτία 1-1 (44΄ Πέρετζ – 56΄ Φρέιζερ)9ος Όμιλος

Αλβανία-Αγγλία 0-2 (38΄ Κέιν, 63΄ Μάουντ)

Πολωνία-Ανδόρα 3-0 (30΄, 55΄ Λεβαντόφσκι, 88΄ Σβιντέρσκι)

Σαν Μαρίνο-Ουγγαρία 0-3 (13΄ πεν. Ζάλαϊ, 71΄ Ρ. Ζάλαϊ, 88΄ πεν. Νίκολιτς)10ος Όμιλος

Αρμενία-Ισλανδία 2-0 (53΄ Μπαρσεγκιάν, 74΄ Μπαϊραμιάν)

Β. Μακεδονία-Λιχτενστάιν 5-0 (7΄ Μπάρντι, 51΄, 54΄ Τραϊκόφσκι, 62΄ Ελμάς, 82΄ πεν. Νεστορόφσκι)

Ρουμανία-Γερμανία 0-1 (16΄ Γκνάμπρι)