Περίπατο ο Ολυμπιακός

«Σαρωτικός» ο Ολυμπιακός και απόψε, νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο (84-58) στο ΣΕΦ και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ!

Οι «ερυθρόλευκοι» δείχνουν να έχουν βρει πολύ καλό ρυθμό και να είναι έτοιμοι για τους τελικούς της Α1. Οι δύο αντίπαλοι θα συναντηθούν ξανά την προσεχή Δευτέρα (19/5, 6 μ.μ.) στο κλειστό της Νέας Σμύρνης. Με νίκη η ομάδα του Πειραιά προκρίνεται στους τελικούς.

Ο Ολυμπιακός όπως και στον πρώτο αγώνα, που πάλι νίκησε χωρίς να συναντήσει αντίσταση τον «Ιστορικό», πάτησε… γκάζι στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο και με πολύ καλή άμυνα ειδικά μέσα στην ρακέτα και υψηλό ποσοστό έξω από τα 6,75 μέτρα (11/29 συνολικά, ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχε 8/16) έφτασε στην νίκη με μεγάλη διαφορά. Η εξήγηση για το υψηλό ποσοστό των «ερυθρόλευκων» έξω από το τρίποντο ήταν και σήμερα η πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας. Η ομάδα του Πειραιά έδωσε σήμερα 20 ασίστ έναντι 10 των «κυανέρυθρων».

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πιο ανταγωνιστικό σε σχέση με τον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ, αλλά ο Ολυμπιακός με μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6,75 (8/16), αποτέλεσμα της εξαιρετικής κυκλοφορίας της μπάλας, και πολύ καλή άμυνα στην ρακέτα τελείωσε με προβάδισμα 14 πόντων (47-33). Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με διαφορά επτά πόντων στην αρχή (7-0 στο 2’, 9-2 και 11-4), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με τρία τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι και ένα ακόμη του Βασίλη Σπανούλη τελείωσαν εκείνοι με προβάδισμα επτά πόντων (28-21) την πρώτη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Ούρος Ντούβνιακ και τρίποντο του Λάντον Μίλμπουρν μείωσαν στους τέσσερις (30-26) στο 12’, αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, εκδήλωσε επιθέσεις με υψηλή ταχύτητα και με σερί 9-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Κώστα Σλούκα, ξέφυγε με 39-26 στο 16’. Με πέντε σερί πόντους του Περπέρογλου, που πήρε την θέση του «καυτού» Λοτζέσκι, η ομάδα του Πειραιά ανέβασε την διαφορά και στους 15 (46-31) περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου της σημερινής αναμέτρησης έμοιαζε πολύ με εκείνη του πρώτου αγώνα. Ο Ολυμπιακός έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, ανάγκασε τον Πανιώνιο να μην πετύχει πόντο για τα πρώτα 5’ 30’’ της τρίτης περιόδου και με πρωταγωνιστή τον Μάρντι Κόλινς έκανε σερί 13-0, που ολοκληρώθηκε με δύο τρίποντα των Γιώργου Πρίντεζη, Ματ Λοτζέσκι, και… εκτόξευσε την διαφορά στους 27 πόντους (60-33). Οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Λάντον Μίλμπουρν, Κέβιν Λάνγκφορντ, αλλά η διαφορά είχε ανοίξει σε μεγάλο βαθμό και δεν υπήρχε το κουράγιο για ανατροπή των δεδομένων.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 47-33, 66-43, 84-58.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Σερμαντίνι 4 (3ριμπ), Ντάνστον 3 (7ριμπ), Σπανούλης 12 (2τριπ, 3ριμπ, 5ασ),Περπέρογλου 16 (1τριπ, 4ριμπ, 1ασ, 2κλεψ), Παπαπέτρου 5 (3ριμπ, 2κοψ), Σλούκας 8 (2τριπ, 3ασ), Κόλινς 5 (3ριμπ, 5ασ), Σίμονς 3, Λοτζέσκι 14 (4), Πρίντεζης 9 (1τριπ, 7ριμπ)), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 3 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 7 (1), Σταμάτης 5 (1), Ντούβνιακ 5 (1), Κάρτερ 8 (2), Μίλμπουρν 1 (2), Αθανασούλας, Μπατής 5 (1), Λάνγκφορντ 10 (7ρ.), Μισέλ 2, Σίμτσακ, Σαλούστρος 2.

Πηγή: pamesports.gr