Μουντιάλ 2022: Η επική πρόκριση της Κροατίας στα πέναλτι – Απαρηγόρητοι οι Βραζιλιάνοι – ΒΙΝΤΕΟ

Η επτάψυχη Κροατία έκανε και πάλι το «θαύμα» της και απέκλεισε από την συνέχεια του Μουντιάλ 2022 την Βραζιλία στην διαδικασία των πέναλτι με 4-2(0-0 κ.α., 1-1 στην παρ.). Η «Χρβάτσκα» προκρίθηκε για δεύτερη σερί φορά στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Σοκ στο Μουντιάλ 2022: Η Κροατία απέκλεισε στα πέναλτι την Βραζιλία – BINTEO

Δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα, οι ποδοσφαιριστές της Κροατίας κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 117′ με τον Πέτκοβιτς, το υπέροχο γκολ που σημείωσε στο 105’+1 ο Νεϊμάρ και με «ήρωα» (ξανά) τον τερματοφύλακά τους, Ντομινίκ Λιβάκοβιτς, στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, πήραν μία τεράστια πρόκριση, στέλνοντας την «Σελεσάο» για ακόμη μία διοργάνωση στο… σπίτι της από πολύ νωρίς.

Οι Κροάτες ευστόχησαν και στα τέσσερα πέναλτι που εκτέλεσαν, ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε την εκτέλεση του Ροντρίγκο, ενώ στο τελευταίο πέναλτι ο Μαρκίνιος σημάδεψε το δοκάρι. Ο αμυντικός της Παρί Σεν Ζερμέν αποδείχθηκε μοιραίος για τους Βραζιλίανους καθώς εκτός από το χαμένο πέναλτι, στο γκολ του Πέτκοβιτς στο 117′, η μπάλα βρήκε στο πόδι του και ξεγέλασε τον Άλισον.

Μουντιάλ 2022: Ο Νεϊμάρ «έπιασε» τον Πελέ στην κορυφή των σκόρερ της Βραζιλίας

Με το γκολ του στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης στον προημιτελικό του Μουντιάλ με την Κροατία, ο Νεϊμάρ ισοφάρισε το ρεκόρ του -θρύλου της Βραζιλίας- Πελέ με 77 γκολ στην εθνική ομάδα, το οποίο κατείχε ο «βασιλιάς» για 51 χρόνια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η FIFA αναγνωρίζει το ρεκόρ, αλλά η ομοσπονδία ποδοσφαίρου της Βραζιλίας και ο Πελέ δεν θα το κάνουν, επειδή αναφέρουν ότι σημείωσε 95 γκολ.
Όμως, η FIFA μετρά μόνο παιχνίδια μεταξύ δύο εθνικών ομάδων, ενώ μερικά από τα γκολ του Πελέ σημειώθηκαν σε φιλικά με ομάδες, σύμφωνα με σχετική αναφορά του BBC.

Ο Νεϊμάρ χρειάστηκε 124 αγώνες με τη «σελεσάο» για να «πιάσει» τον Πελέ, ο οποίος έφτασε με τη σειρά του στα 77 γκολ σε 92 αγώνες με την εθνική ομάδα.
Ο 82χρονος Πελέ -ο οποίος κατέκτησε τρία Παγκόσμια Κύπελλα με τη Βραζιλία, το 1958, το 1962 και το 1970- νοσηλεύεται αυτή τη στιγμή σε νοσοκομείο του Σάο Πάολο, ενώ σημείωσε το τελευταίο γκολ του με την εθνική σε φιλικό με την Αυστρία το 1971.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο απολογισμός του Νεϊμάρ δεν είναι συνολικό ρεκόρ της Βραζιλίας, με τη Μάρτα να έχει σκοράρει 115 φορές για τη εθνική ομάδα γυναικών από το 2002.

Ο Νεϊμάρ έκανε το ντεμπούτο του στις 10 Αυγούστου 2010, σημειώνοντας το πρώτο διεθνές γκολ του στο 28ο λεπτό της νίκης 2-0 επί των ΗΠΑ. Οκτώ από τα γκολ του έχουν σημειωθεί σε Μουντιάλ (τέσσερα το 2014, δύο το 2018 και δύο στο Μουντιάλ του Κατάρ), ενώ έχει πετύχει άλλα πέντε στο Copa America.
Κατέκτησε το Κύπελλο Συνομοσπονδιών το 2013, αλλά η καλύτερη πορεία του στο Παγκόσμιο Κύπελλο ήρθε όταν η Βραζιλία έφτασε στα ημιτελικά το 2014, ενώ η καλύτερη διαδρομή του στο Copa America ολοκληρώθηκε με μια δεύτερη θέση το 2021.