«Γονάτισαν» τους πρωταθλητές με σχεδόν «τριπλό» Γιάννη οι Μπακς – ΒΙΝΤΕΟ

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε τρελά κέφια δεν γινόταν να χάσουν οι Μπακς που πήραν σπουδαία νίκη κόντρα στους Ράπτορς με 115-105 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 4-2, στο οποίο βρέθηκαν και οι πρωταθλητές μετά τη σημερινή τους ήττα.

Τα «ελάφια» κυριάρχησαν από την αρχή μέχρι και το τέλος του ματς, αν και είδαν να ψαλιδίζεται διαφορά 25 πόντων που είχαν αποκομίσει στη δεύτερη περίοδο.

Ωστόσο, ο «Greek Freak» ήταν σε μεγάλη βραδιά και δεν επέτρεψε νέο κάζο μετά από αυτό κόντρα στους Σέλτικς.

Ο Γιάννης πέτυχε 36 πόντους στα 36 λεπτά που έμεινε στο παρκέ, μάζεψε 15 ριμπάουντ, καταγράφοντας έτσι ακόμη ένα double double, ενώ είχε επίσης 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 μπλοκ.

Τον ακολούθησε ο Μπλέντσο με 14 πόντους, ενώ από 11 είχαν οι Μίντλεντον και Λόπεζ.

Για τους Ράπτορς ο Λόουρι είχε 36 πόντους και ο Σίακαμ 16.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-17, 66-50, 95-90, 115-105.

Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 11 (4/12 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Αντετοκούνμπο 36 (13/18 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/10 βολές, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 μπλοκ), Μπρουκ 11 (3), Μάθιους 2, Μπλέντσο 14 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χιλ 7 (1), ΝτιΒιτσέντζο 8 (2), Ιλιασόβα 5 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρόμπιν Λόπεζ 6, Μπράουν 9 (3/3 τρίποντα), Κόρβερ 6 (2).

Ράπτορς (Νερς): Ανουνόμπι 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σιάκαμ 16 (7/19 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 φάουλ), Γκασόλ 10 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΒανΒλίτ 12 (2/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λάουρι 36 (5/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πάουελ 4, Ιμπάκα 11 (4 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Τόμας 5 (1), Μπουσέρ, Ντέιβις 2.