Europa Conference League: Γλύτωσε την τελευταία στιγμή η Λιλ – Οι «32» και τα γκρουπ δυναμικότητας

Με γκολ του Τζόναθαν Ντέιβιντ στο 18ο λεπτό της παράτασης (108΄) η Λιλ ισοφάρισε 1-1 τη Ριέκα στην παραθαλάσσια κροατική πόλη, προκρίθηκε στους ομίλους του Europa Conference League και απέφυγε ένα μεγάλο… πατατράκ.

Ακόμα πιο δύσκολα η Γκενκ απέφυγε έναν οδυνηρό αποκλεισμό στα Άδανα, επικρατώτας 5-4 στα πέναλτι της τοπικής Ντεμιρσπόρ (1-0 η τουρκική ομάδα στα 120 λεπτά).

Με αρχηγό τον Παντελή Χατζηδιάκο και σέντερ φορ τον Βαγγέλη Παυλίδη, η Άλκμααρ «επιβίωσε» στο «θρίλερ» και προκρίθηκε επί της Μπραν, με 6-5 στα πέναλτι! Με το πρώτο ματς στο 1-1, οι Ολλανδοί έδειχναν να καθαρίζουν το ματς όταν προηγήθηκαν 3-1, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έστειλαν το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας 3-3. Στη διαδικασία των πέναλτι η Άλκμααρ ήταν πιο ψύχραιμη και προκρίθηκε στους ομίλους. Ανάμεσα στους σκόρερ της ήταν και ο 19χρονος Ρούμπεν Φαν Μπόμελ, γιος του προπονητή της Αντβέρπ, Μαρκ Φαν Μπόμελ που πανηγύρισε χθες την πρόκριση σε βάρος της ΑΕΚ.

Εκτός Ευρώπης έμεινε ο ΑΠΟΕΛ καθώς ηττήθηκε 2-1 από την Γάνδη στο ΓΣΠ, από την οποία είχε ηττηθεί (2-0) και στο Βέλγιο.

Επίσης, η Φενερμπαχτσέ των πολλών αστέρων, Τάντιτς, Τζέκο, Φρεντ και των υπόλοιπων, πέρασε από το Ένσεντε με νίκη 1-0 επί της Τβέντε, σε μια ρεβάνς-τυπική διαδικασία μετά το 5-1 της Κωνσταντινούπολης. Σκόρερ, με πέναλτι, ο Έντιν Τζέκο στο 70΄.

Η Φιορεντίνα τα… χρειάστηκε, αλλά τελικά κατάφερε να προκριθεί σε βάρος της Ραπίντ Βιένης, επικρατώντας 2-0 στη Φλορεντία και ανατρέποντας το 0-1 του πρώτου αγώνα. Ο Νίκολας Γκονζάλες «υπέγραψε» την πρόκριση με πέναλτι στο 90΄, ενώ ο ίδιος είχε ανοίξει το σκορ στο 59΄.

Φοβερό ματς έγινε στο «Γιαν Μπρεϊντέλ» όπου η Μπριζ επέστρεψε από το 0-2 και ισοφάρισε 2-2 την Οσασούνα μέσα σε 5 λεπτά μετά το 70΄, παίρνοντας την πρόκριση αφού είχε νικήσει 2-1 στην Παμπλόνα.

Η Σπαρτάκ Τρνάβα νίκησε 2-1 στην παράταση τη Ντνίπρο και προκρίθηκε πρώτο ματς 1-1) αφού οι Ουκρανοί… κατάφεραν να χάσουν δύο παίκτες με κόκκινη κάρτα από το 100΄ μέχρι το 108΄. Τέλος, εύκολα πήραν το «εισιτήριο» για τους ομίλους η Αϊνχτραχτ και η Άστον Βίλα, επί της Λέφσκι Σόφιας και της Χιμπέρνιαν αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για τα πλέι οφ του Europa Conference League

• ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Χαρτς (Σκωτία) 4-0 (2-1)
  • Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)-Σέπσι (Ρουμανία) 3-2 (2-2) * Στην παράταση. Κ.α. 2-2
  • Ελσίνκι (Φινλανδία)-Φαρούλ Κονστάντσα (Ρουμανία) 2-0 (1-2)
  • Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)-Στρούγκα (Βόρεια Μακεδονία) 1-0 (1-0)
  • ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Γάνδη (Βέλγιο) 1-2 (0-2)
  • Τβέντε (Ολλανδία)-Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 0-1 (1-5)
  • Μπραν (Νορβηγία)-Άλκμααρ (Ολλανδία) 3-3 (1-1) * Στην παράταση. Κ.α. 3-3. Προκρίθηκε η Άλκμααρ με 6-5 στα πέναλτι
  • Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)-Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν) 3-0 (2-1)
  • ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)-Μπαλκάνι (Κόσοβο) 1-0 (1-4)
  • Μπεσίκτας (Τουρκία)-Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) 1-0 (3-2)
  • Παρτιζάνι (Αλβανία)-Αστάνα (Καζακστάν) 1-1 (0-1)
  • Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) 3-0 (4-0)
  • Τσέλιε (Σλοβενία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 1-1 (1-4)
  • Φιορεντίνα (Ιταλία)-Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία) 2-0 (0-1)
  • Ντνίπρο (Ουκρανία)-Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) 1-2 (1-1) * Στην παράταση. Κ.α. 1-1
  • Άδανα Ντεμιρσπόρ (Τουρκία)-Γκενκ (Βέλγιο) 1-0 (1-2) * Στην παράταση. Προκρίθηκε η Γκενκ με 5-4 στα πέναλτι
  • Ριέκα (Κροατία)-Λιλ (Γαλλία) 1-1 (1-2) * Στην παράταση
  • Μπριζ (Βέλγιο)-Οσασούνα (Ισπανία) 2-2 (2-1)
  • Άϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)-Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) 2-0 (1-1)
  • Άστον Βίλα (Αγγλία)-Χιμπέρνιαν (Σκωτία) 3-0 (5-0)
  • Παρτιζάν (Σερβία)-Νόρτζελαντ (Δανία) 0-1 (0-5)
  • Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)-Μίντιλαντ (Δανία) 1-1 (3-3) * Στην παράταση. Κ.α. 1-1. Προκρίθηκε η Λέγκια με 6-5 στα πέναλτι

Οι «32» και τα γκρουπ δυναμικότητας

Οι 32 ομάδες που θα μπουν στην κληρωτίδα της UEFA για την κλήρωση του Europa Conference League, αύριο στo Μονακό (15:30)