Euroleague: Δεύτερη σερί νίκη για την Βίρτους – Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Την τρίτη νίκη της σε τέσσερα ματς της Euroleague πανηγύρισε απόψε η Βίρτους Μπολόνια που επιβλήθηκε 85-79 του Ερυθρού Αστέρα στη «Σέγκαφρέντο Αρένα». Οι Σέρβοι του Ντούσκο Ιβάνοβιτς υποχώρησαν στο 1-3 καθώς πλήρωσαν το πολύ κακό τους ξεκίνημα.

Με «καταιγισμό» από τρίποντα και τον Μπελινέλι «καυτό» στο πρώτο δεκάλεπτο, η Βίρτους προηγήθηκε 26-15 έχοντας στο διάστημα αυτό 5/7 εξω από τα 6,75μ. Στο αντίστοιχο διάστημα οι Σέρβοί είχαν 0/7 και έκλεισαν το ημίχρονο με 1/14. Με τέτοια ποσοστά δεν μπορούσαν να περιμένουν και πολλά.

Ωστόσο, όταν κατάφεραν να «συνδεθούν» με το καλάθι από μακριά, πέτυχαν ένα σερι 8-0 στο τέλος της τρίτης περιόδου, που τους έφερε στο -7 (62-55). Οι Ιταλοί του Μπιάνκι αντέδρασαν, επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο (73-59 στο 35΄) και άντεξαν στην σερβική αντεπίθεση, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 85-79.

Ο Σενγκέλια με 19 πόντους (αλλά και 8 λάθη), ο Μπελινέλι με 15 (3/7 τρίποντα) και ο Τζόρνταν Μάικι με 13 (8ρ.) ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές. Από τον Ερυθρό Αστέρα ο Σαμπάζ Νάπιερ έκανε… τα πάντα (23π., 4ρ., 5ασ., 3κλ) και προσπάθησε να κερδίσει το ματς μόνος του στο τέλος με 12π. στην 4η περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-33, 62-55, 85-79

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Την τρίτη του ήττα σε τέσσερις αγώνες στη Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός, αφού δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μακάμπι Τελ Αβίβ, σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην παράταση.

Έτσι, οι «πράσινοι» βρίσκονται στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας, στην πρώτη θέση της οποίας συγκατοικούν Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα, που την επόμενη αγωνιστική κοντράρονται μεταξύ τους.