Euroleague: «Αγκαλιά» με Ολυμπιακό στη δεύτερη θέση Ρεάλ, Μονακό και Μπαρτσελόνα

Το ρεσιτάλ από τα 6.75 (14/25 τρίποντα) και η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου (κράτησε τους Ιταλούς στους 17 πόντους), οδήγησε την Αναντολού Εφές σε ένα σπουδαίο «διπλό» στο Μιλάνο. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Αρμάνι (80-51), για την 9η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-5 και υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στην πέμπτη διαδοχική ήττα τους και έκτη στο σύνολο.

Ο Γουίλ Κλάιμπερν άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Τιμπόρ Πλάις (13π.), Βασίλιε Μίτσιτς (12π.), Αμάθ Εμπαγέ (10π.). Από τους Ιταλούς ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ με 10 πόντους δεν ήταν ικανός για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-34, 41-55, 51-80

Η Ρεάλ Μαδρίτης θριάμβευσε στον ισπανικό «εμφύλιο» στην έδρα της Βαλένθια και με το τελικό 80-73 έπιασε Ολυμπιακό, Μονακό και Μπαρτσελόνα στη δεύτερη θέση της κατάταξης, με ρεκόρ 6-3. Ασταμάτητος ο Ντζάναν Μούσα με 28 πόντους (career-high), υποχρέωσε τις «νυχτερίδες» στην πέμπτη ήττα τους.

Οι Μαδριλένοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα από την πρώτη περίοδο, όταν μετά από μία εκκωφαντική εκκίνηση έγραψαν το 31-19 στο 10΄, συντηρώντας μέχρι το 30΄ μία διψήφια διαφορά ασφαλείας (46-59 στο 30΄). Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 στον… επίλογο του αγώνα, μείωσαν σε 74-71 στο 39΄, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους…

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 31-41, 46-59, 73-80

Στη Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα δεν… αγχώθηκε απέναντι στην Παρτιζάν, επιστρέφοντας με το τελικό 79-68 στα θετικά αποτελέσματα και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 6-3. Στο 4-5 υποχώρησε η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς.

Οι «μπλαουγκράνα» χρειάστηκαν δύο πειστικά δεκάλεπτα, το δεύτερο και το τρίτο, για να εξασφαλίσουν μία διαφορά 19 πόντων στο 30΄ (47-28) και να μην κοιτάξουν πίσω… Οι Νίκολας Λαπροβίτολα (13 πόντοι) και Τόμας Σατοράνσκι (11 πόντοι) έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους, ενώ από την Παρτιζάν ο Ντανίλο Άντζουσιτς με 21 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση. Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς κράτησε τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο παρκέ για 25 λεπτά, με τον Έλληνα διεθνή να έχει απολογισμό 4 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 39-32, 64-49, 79-68

Ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε νικηφόρα στην παράταση (75-75κ.α.) με 88-84 από το Βερολίνο, πανηγυρίζοντας την τρίτη εφετινή νίκη του (δεύτερη διαδοχική υπό τις οδηγίες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς) και υποχρεώνοντας την Άλμπα στην έκτη σερί ήττα της.

Οι Σέρβοι μάζεψαν τα… κομμάτια τους στο τελευταίο τετράλεπτο της κανονικής διάρκειας και από το εις βάρος τους 74-65 στο 36΄ απάντησαν με επιμέρους σκορ 1-10, στέλνοντας το ματς στην παράταση, εκεί όπου ο Νέντοβιτς είχε τον πρώτο λόγο, οδηγώντας τον Ερυθρό Αστέρα στη νίκη.

Με 21 πόντους ο Λούκα Βιλντόζα ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ 17 πρόσθεσε ο Νεμάνια Νέντοβιτς και 15 ο Λούκα Μίτροβιτς. Από την Άλμπα προσπάθησε ο Τζέιλεν Σμιθ με 23.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-37, 57-55, 75-75 (κ.α), 84-88 παρ.