Η Εθνική διεύρυνε το αήττητο σερί της στο EuroBasket 2022, κάνοντας το 3/3 στον Γ’ όμιλο έπειτα από τη νίκη επί της Μεγάλης Βρετανίας, δίχως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που προτιμήθηκε να ξεκουραστεί. Εύκολο έργο για Σερβία, θρίαμβος για Ουκρανία επί της Ιταλίας.
Η Ελλάδα επέστρεψε στην αγωνιστική δράση έπειτα από το ρεπό της Κυριακής και επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας με σκορ 77-93, κάνοντας το 3/3 στον Γ’ όμιλο του EuroBasket 2022 που διεξάγεται στο Μιλάνο.
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε για λόγους ξεκούρασης όμως η Εθνική έφτασε στη νίκη με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Όσον αφορά τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο διεθνής σέντερ βρίσκει ρυθμό, σημειώνοντας 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.
Νωρίτερα, η Κροατία έκανε ντέρμπι το παιχνίδι με τους Εσθονούς όμως τελικά επικράτησε με 73-70 και προκρίθηκε στα νοκ άουτ ματς που θα διεξαχθούν στο Βερολίνο.
Στο τελευταίο χρονικά ματς του ομίλου που συμμετέχει η Εθνική, η Ουκρανία υπέταξε την Ιταλία με σκορ 84-73 και πλέον θα δώσει ντέρμπι κορυφής με την Ελλάδα (6/9, 18:00).
Στον Δ’ όμιλο που διεξάγεται στην Πράγα, η συνδιοργανώτρια Τσεχία πέτυχε την πρώτη νίκη της, επικρατώντας της αξιόμαχης Ολλανδίας με 88-80, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιαν Βέσελι. Η Πολωνία επιβλήθηκε του Ισραήλ με 85-76 με κορυφαίο σκότερ τον Έι Τζέι Σλότερ ενώ η Σερβία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στη Φινλανδία με 100-70.
ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ
Α’ όμιλος (Τιφλίδα)
- Μαυροβούνιο 2-1
- Βέλγιο 2-1
- Τουρκία 2-1
- Ισπανία 2-1
- Γεωργία 1-2
- Βουλγαρία 0-3
Αγωνιστική | Ημερομηνία – Ώρα | Παιχνίδι |
1η | Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 14:30 | Ισπανία – Βουλγαρία 114-87 |
1η | Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 17:15 | Τουρκία – Μαυροβούνιο 72-68 |
1η | Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 20:00 | Βέλγιο – Γεωργία 79-76 |
2η | Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 14:30 | Μαυροβούνιο – Βέλγιο 76-70 |
2η | Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 17:15 | Βουλγαρία – Τουρκία 87-101 |
2η | Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 20:00 | Γεωργία – Ισπανία 64-90 |
3η | Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 14:30 | Βουλγαρία – Μαυροβούνιο 81-91 |
3η | Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 17:15 | Ισπανία – Βέλγιο 73-83 |
3η | Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 20:00 | Τουρκία – Γεωργία 83-88 |
4η | Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 14:30 | Βέλγιο – Τουρκία |
4η | Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 17:15 | Μαυροβούνιο – Ισπανία |
4η | Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 20:00 | Γεωργία – Βουλγαρία |
5η | Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 14:30 | Τουρκία – Ισπανία |
5η | Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 17:15 | Βουλγαρία – Βέλγιο |
5η | Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 20:00 | Γεωργία – Μαυροβούνιο |
Β’ όμιλος (Κολωνία)
- Γερμανία 3-0
- Σλοβενία 2-1
- Βοσνία 2-1
- Γαλλία 2-1
- Λιθουανία 0-3
- Ουγγαρία 0-3
Αγωνιστική | Ημερομηνία – Ώρα | Παιχνίδι |
1η | Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 15:30 | Βοσνία – Ουγγαρία 95-85 |
1η | Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 18:15 | Σλοβενία – Λιθουανία 92-85 |
1η | Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 21:30 | Γαλλία – Γερμανία 63-76 |
2η | Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 15:30 | Γερμανία – Βοσνία 92-82 |
2η | Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 18:45 | Λιθουανία – Γαλλία 73-77 |
2η | Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 21:30 | Ουγγαρία – Σλοβενία 88-103 |
3η | Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 15:30 | Λιθουανία – Γερμανία 107-109 |
3η | Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 18:45 | Σλοβενία – Βοσνία 93-97 |
3η | Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 21:30 | Γαλλία – Ουγγαρία 78-74 |
4η | Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 15:30 | Βοσνία – Γαλλία |
4η | Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 18:15 | Ουγγαρία – Λιθουανία |
4η | Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 21:30 | Γερμανία – Σλοβενία |
5η | Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 15:30 | Λιθουανία – Βοσνία |
5η | Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 18:15 | Γαλλία – Σλοβενία |
5η | Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 21:30 | Ουγγαρία – Γερμανία |
Γ’ όμιλος (Μιλάνο)
- Ουκρανία 3-0
- Ελλάδα 3-0
- Κροατία 2-1
- Ιταλία 1-2
- Εσθονία 0-3
- Μ. Βρετανία 0-3
Αγωνιστική | Ημερομηνία – Ώρα | Παιχνίδι |
1η | Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 15:15 | Ουκρανία – Μ. Βρετανία 90-61 |
1η | Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 18:00 | Κροατία – Ελλάδα 85-89 |
1η | Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 22:00 | Ιταλία – Εσθονία 83-62 |
2η | Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 15:15 | Μ. Βρετανία – Κροατία 65-86 |
2η | Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 18:00 | Εσθονία – Ουκρανία 73-74 |
2η | Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 22:00 | Ελλάδα – Ιταλία 85-81 |
3η | Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 15:15 | Κροατία – Εσθονία 73-70 |
3η | Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 18:00 | Μ. Βρετανία – Ελλάδα 77-93 |
3η | Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 22:00 | Ουκρανία – Ιταλία 84-73 |
4η | Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 15:15 | Εσθονία – Μ. Βρετανία |
4η | Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 18:00 | Ελλάδα – Ουκρανία |
4η | Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 22:00 | Ιταλία – Κροατία |
5η | Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 15:15 | Κροατία – Ουκρανία |
5η | Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 18:00 | Εσθονία – Ελλάδα |
5η | Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 22:00 | Μ. Βρετανία – Ιταλία |
Δ’ όμιλος (Πράγα)
- Σερβία 3-0
- Πολωνία 2-1
- Ισραήλ 2-1
- Φινλανδία 1-2
- Τσεχία 1-2
- Ολλανδία 0-3
Αγωνιστική | Ημερομηνία – Ώρα | Παιχνίδι |
1η | Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 15:00 | Ισραήλ – Φινλανδία 89-87 |
1η | Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 18:30 | Πολωνία – Τσεχία 99-84 |
1η | Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 22:00 | Σερβία – Ολλανδία 100-76 |
2η | Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 15:00 | Φινλανδία – Πολωνία 89-59 |
2η | Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 18:30 | Τσεχία – Σερβία 68-81 |
2η | Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 22:00 | Ολλανδία – Ισραήλ 67-74 |
3η | Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 15:00 | Πολωνία – Ισραήλ 85-76 |
3η | Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 18:30 | Τσεχία – Ολλανδία 88-80 |
3η | Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 22:00 | Σερβία – Φινλανδία 100-70 |
4η | Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 15:00 | Ολλανδία – Πολωνία |
4η | Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 18:30 | Φινλανδία – Τσεχία |
4η | Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 22:00 | Ισραήλ – Σερβία |
5η | Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 15:00 | Φινλανδία – Ολλανδία |
5η | Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 18:30 | Τσεχία – Ισραήλ |
5η | Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 22:00 | Σερβία – Πολωνία |