EURO 2020: Δεύτερη ημέρα με τρεις αναμετρήσεις “φωτιά” – Οι αποστολές των ομάδων

Δεύτερη ημέρα του Euro 2020 σήμερα και το πρόγραμμα είναι “χορταστικό” με τρεις αναμετρήσεις – φωτιά που αναμένεται να κρατήσουν αμείωτο το ενδιαφέρον των φίλων της “στρογγυλής θεάς”. Το πρόγραμμα αρχίζει στις 16.00 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μπακού, όπου η Ουαλία θα “κονταροχτυπηθεί” με την Ελβετία.

Η αποστολή της Ουαλίας

  • Τερματοφύλακες: Άνταμ Ντέιβις (Στόουκ Σίτι), Γουέιν Χένεσι (Κρίσταλ Πάλας), Ντάνι Γουόρντ (Λέστερ)
  • Αμυντικοί: Τομ Λόκιερ (Λούτον), Κρις Μέπχαμ (Μπόρνμουθ), Κρις Γκάντερ (Τσάρλτον), Κόνορ Ρόμπερτς (Σουόνσι), Τζόι Ρόντον (Τότεναμ), Ρις Νόρινγκτον Ντέιβις (Στόουκ Σίτι), Μπεν Καμπάνγκο (Σουόνσι), Μπεν Ντέιβις (Τότεναμ), Νέκο Γουίλιαμς (Λίβερπουλ)
  • Μέσοι: Ράμπιν Κόλγουιλ (Κάρντιφ), Άαρον Ράμσεϊ (Γιουβέντους), Τζόι Μόρελ (Λούτον), Ίθαν Αμπάντου (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ), Τζο Άλεν (Στόουκ Σίτι), Τζόνι Γουίλιαμς (Κάρντιφ), Ματ Σμιθ (Ντονκάστερ), Ντίλαν Λέβιτ (Ιστρα), Ντέιβιντ Μπρουκς (Μπόρνμουθ), Χάρι Γουίλσον (Κάρντιφ)
  • Επιθετικοί: Νταν Τζέιμς (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Γκάρεθ Μπέιλ (Τότεναμ), Κίφερ Μουρ (Λιντς), Τάιλερ Ρόμπερτς (Λιντς)

Προπονητής: Ρομπ Πέιτζ (Ουαλία)Η αποστολή της Ελβετίας

  • Τερματοφύλακες: Γιόνας Ομλέν (Μονπελιέ), Ιβόν Εμβογκό (Αϊντχόφεν), Γιαν Ζόμερ (Γκλάντμπαχ)
  • Αμυντικοί: Μανουέλ Ακάντζι (Ντόρτμουντ), Λόρις Μπενίτο (Μπορντό), Ρικάρντο Ροντρίγκες (Τορίνο), Φάμπιαν Σαρ (Νιούκαστλ), Νίκο Ελβέντι (Γκλάντμπαχ), Σιλβάν Βιντμέρ (Βασιλεία), Κεβέν Εμπαμπού (Βόλφσμπουργκ), Εράι Τσέμερτ (Βασιλεία), Μπετσίρ Ομεράγκιτς (Ζυρίχη), Ζορντάν Λοτομπά (Νις)
  • Μέσοι: Γκράνιτ Τζάκα (Άρσεναλ), Τζερντάν Σακίρι (Λίβερπουλ), Στεβάν Ζουμπέρ (Άιντραχτ), Ντένις Ζακάρια (Γκλάντμπαχ), Ρέμο Φρόιλερ (Αταλάντα), Εντιμίλσον Φερνάντες (Μάιντς), Τζιμπρίλ Σο (Άιντραχτ)
  • Επιθετικοί: Χάρις Σεφέροβιτς (Μπενφίκα), Αντμίρ Μεχμέντι (Βόλφσμπουργκ), Μπριλ Εμπολό (Γκλάντμπαχ), Μάριο Γκαβράνοβιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Ρούμπεν Βάργκας (Άουγκσμπουργκ), Κρίστιαν Φάσναχτ (Γιουνγκ Μπόις)
  • Προπονητής: Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς (Ελβετία)

Στις 19:00 θα γίνει η σέντρα στο παιχνίδι μεταξύ της Δανίας και της Φιλανδίας για το 2ο Όμιλο του Euro 2020 στο Στάδιο Πάρκεν της Κοπεγχάγης.

Η αποστολή της Δανίας

  • Τερματοφύλακες: Κάσπερ Σμάιχελ (Λέστερ), Φρέντερικ Ρένοβ (Σάλκε), Γιόνας Λεσλ (Έβερτον)
  • Αμυντικοί: Γενς Στρίγκερ Λάρσεν (Ουντινέζε), Ντάνιελ Βας (Βαλενσιέν), Γιόακιμ Μάλε (Αταλάντα), Νικολάι Μπόιλεσεν (Κοπεγχάγη), Σίμον Κιερ (Μίλαν), Άντερς Κρίστενσεν (Τσέλσι), Γιανίκ Βέστεργκαρντ (Σαουθάμπτον), Γιόακιμ Άντερσεν (Φούλαμ), Ματίας Γέργκενσεν (Κοπεγχάγη)
  • Μέσοι: Πιέρ Εμίλ Χιέιμπιεργκ (Τότεναμ), Τόμας Ντιλέινι (Ντόρμουντ), Ματίας Γένσεν (Μπρέντφορντ), Κρίστιαν Έρικσεν (Ίντερ), Κρίστιαν Νέργκααρντ (Μπρέντφορντ), Αντρέας Κρίστιανσεν (Μάλμε)
  • Επιθετικοί: Γιουσούφ Πόουλσεν (Λειψία), Μάρτιν Μπρέθγουεϊτ (Μπαρτσελόνα), Κάσπερ Ντόλμπεργκ (Νις), Γιόνας Βιντ (Κοπεγχάγη), Αντρέας Σκοβ Όλσεν (Μπολόνια), Αντρέας Κρονέλιους (Πάρμα), Ρόμπερτ Σκοβ (Χοφενχάιμ), Μίκελ Ντάμσγκααρντ (Σαμπντόρια)
  • Προπονητής: Κάσπερ Χιούλμαντ (Δανία)

Η αποστολή της Φινλανδίας

  • Τερματοφύλακες: Λούκας Χράντετσκι (Λεβερκούζεν), Γέσε Γιόρονεν (Μπρέσια), Άνσι Γιάκολα (Μπρίστολ Ρόβερς)
  • Αμυντικοί: Πάουλους Αραγιούρι (Πάφος), Ντάνιελ Ο’ Σόνεσι (Ελσίνκι), Γιόνα Τόιβιο (Χάκεν), Λέο Βάισανεν (Έλφσμποργκ), Πίρι Σόιρι (Έσμπιεργκ), Νίκο Χαμαλάινεν (ΚΠΡ), Νικολάι Άλχο (ΜΤΚ), Γέρε Ούρονεν (Γκενκ), Γιούκα Ράιταλα (Μινεσότα Γιουνάιτεντ), Ρόμπερτ Ιβάνοβ (Βάρτα)
  • Μέσοι: Γκλεν Καμαρά (Ρέιντζερς), Ρόμπερτ Τέιλορ (Μπραν), Ρόμπιν Λουντ (Μινεσότα Γιουνάιτεντ), Φρέντρικ Γένσεν (Άουγκσμπουργκ), Ράσμους Σίλερ (Τζουγκάρντεν), Τιμ Σπαρβ (ΑΕΛ), Τόμας Λαμ (Τσβόλε), Γιόνι Κάουκο (Έσμπιεργκ), Όνι Βαλακάρι (Πάφος)
  • Επιθετικοί: Τέεμου Πούκι (Νόριτς), Γιόελ Πογιανπάλο (Ουνιόν), Μάρκους Φορς (Μπρέντφορντ), Λάσι Λαπαλάινεν (Μόντρεαλ)
  • Προπονητής: Μάρκου Κάνερβα (Φινλανδία)

“Αυλαία” για τη δεύτερη ημέρα με Βέλγιο – Ρωσία

Η αυλαία της σημερινής ημέρας πέφτει στις 22:00 με τον αγώνα Βελγίου – Ρωσίας, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στο στάδιο της Αγίας Πετρούπολης.

Η αποστολή του Βελγίου

  • Τερματοφύλακες: Τιμπό Κουρτουά (Ρεάλ), Σιμόν Μινιολέ (Μπριζ), Ματς Σελς (Στρασμπούρ)
  • Αμυντικοί: Τόνι Αλντερβάιρελντ (Τότεναμ), Ντέντρικ Μπογιάτα (Χέρτα), Τζέισον Ντεναγέρ (Λιόν), Τόμας Βερμάλεν (Βίσελ Κόμπε), Γιαν Βερτόνχεν (Μπενφίκα), Τομά Μενιέ (Ντόρτμουντ)
  • Μέσοι: Γιανίκ Καράσκο (Ατλέτικο), Τίμοθι Καστάνιε (Λέστερ), Νασέρ Σαντλί (Μπασακσεχίρ), Τοργκάν Αζάρ (Ντόρτμουντ), Κέβιν ντε Μπράινε (Μάντσεστερ Σίτι), Λεάντερ Ντεντόνκερ (Γουλβς), Ντένις Πρατ (Λέστερ), Γιούρι Τίλεμανς (Λέστερ), Χανς Βανάκεν (Μπριζ), Άξελ Βίτσελ (Ντόρτμουντ)
  • Επιθετικοί: Τζέρεμι Ντοκού (Ρεν), Εντέν Αζάρ (Ρεάλ), Ντρις Μέρτενς (Νάπολι), Λεάντρο Τροσάρ (Μπράιτον), Μισί Μπατσουαγί (Κρίσταλ Πάλας), Κριστιάν Μπεντέκε (Κρίσταλ Πάλας), Ρομέλου Λουκάκου (Ίντερ)
  • Προπονητής: Ρομπέρτο Μαρτίνεθ (Ισπανία)

Η αποστολή της Ρωσίας

  • Τερματοφύλακες: Άντον Σούνιν (Ντινάμο), Γιούρι Ντιούπιν (Ρούμπιν), Ματβέι Σαφόνοφ (Κρασνοντάρ)
  • Αμυντικοί: Γκέοργκι Τζίκια (Σπαρτάκ), Μάριο Φερνάντες (ΤΣΣΚΑ), Ίγκορ Ντιβέεφ (ΤΣΣΚΑ), Βιάτσεσλαφ Καραβάεφ (Ζενίτ), Φίοντορ Κουντριασόφ (Αντάλιασπορ), Αντρέι Σεμιόνοφ (Αχμάτ), Γιούρι Ζιρκόφ (Ζενίτ), Ρόμαν Ευγκενίεβ (Ντιναμό Μόσχας)
  • Μέσοι: Ντμίτρι Μπαρίνοφ (Λοκομοτίβ), Ριφάτ Ζεμαλετντίνοφ (Λοκομοτίβ), Μακσίμ Μούχιν (Λοκομοτίβ), Αλεκσάντρ Γκολοβίν (Μονακό), Ντανίιλ Φόμιν (Ντινάμο), Ρόμαν Ζόμπνιν (Σπαρτάκ), Αλεκσέι Ιόνοφ (Κρασνοντάρ), Ντάλερ Κουζιάεφ (Ζενίτ), Μαγκομέντ Οζντόγεφ (Ζενίτ), Αλεκσέι Μιραντσούκ (Αταλάντα), Ντενίς Τσέρισεφ (Βαλένθια), Ντενίς Μακάροφ (Ρούμπιν)
  • Επιθετικοί: Αρτέμ Τζιούμπα (Ζενίτ), Αλεκσάντρ Σομπόλεφ (Σπαρτάκ), Άντον Ζαμπολότνι (Σότσι)
  • Προπονητής: Στάνισλαβ Τσερτσεσόφ (Ρωσία)

Μοιράσου το:
σχολίασε κι εσύ

Ενημερωθείτε πρώτοι με τον τρόπο που θέλετε.