Έσπασαν την “κατάρα” με τους Ουόριορς οι Ράπτορς – Όλα τα αποτελέσματα του ΝΒΑ – ΒΙΝΤΕΟ

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν το ματς των Τορόντο Ράπτορς με τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριος, καθώς οι Καναδοί έκαναν «πάρτι» μέσα στην έδρα των πρωταθλητών, έπειτα από 14 χρόνια.

Η παρέα των Καναδών επικράτησε με 113-93 και συνεχίζει να έχει το καλύτερο ρεκόρ στο NBA με διαφορά από τον δεύτερο.

Ο Καουάι Λέοναρντ, μάλιστα, δεν έπαιξε, καθώς τον ξεκούρασε ο προπονητής του, με τον Κάιλ Λάουρι να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη με 23 πόντους και 12 ασίστ.

Στους πρωταθλητές, με εξαίρεση τον Ντουράντ που είχε 30 πόντους, Κάρι και Τόμπσον ήταν σε πολύ κακή μέρα, καθώς είχαν 10 και 14 πόντους αντίστοιχα, με 10/29 σουτ συνολικά.

Ματσάρα έγινε στην Ουάσιγκτον, όπου οι Σέλτικς νίκησαν στην παράταση με 130-125 τον μισητό (τα τελευταία χρόνια) αντίπαλο, με τον Καϊρί Ίρβινγκ να οργιάζει, έχοντας 38 πόντους και τον Μόρις να ακολουθεί με 27, απέναντι στους 34 του Γουόλ.

Ένα ακόμη εκπληκτικό παιχνίδι έκανε ο Λούκα Ντόνσιτς, οδηγώντας τους Ντάλας Μάβερικς σε μία ακόμη νίκη. Ο Σλοβένος σημείωσε 24 πόντους και είχε 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ στη νίκη της ομάδας του επί της Ατλάντα με 114-107 και την οδηγεί σε τροχιά πλέι οφ.

Μικρή παρουσία είχε ο Κώστας Κουφός στην εντυπωσιακή νίκη του Σακραμέντο με 141-130 επί της Μινεσότα. Ο Έλληνας σέντερ σε 11 λεπτά, είχε 4 πόντους και 1 μπλοκ.

Σπουδαία παιχνίδια έγιναν σε Νέα Ορλεάνη και Φιλαδέλφεια. Οι «πελεκάνοι» κέρδισαν 118-114 την Οκλαχόμα, με τον Άντονι Ντέιβις να κάνει απίθανο παιχνίδι, με 44 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Στην Οκλαχόμα τέσσερις παίκτες είχαν από 20 πόντους και πάνω (πρώτος ο Τζορτζ με 25), αλλά κανείς άλλος δεν πρόσφερε επιθετικά, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Στη Φιλαδέλφεια, οι Σίξερς έπεσαν θύμα έκπληξης από το Μπρούκλιν που κέρδισε με 127-124, με τον Σπένσερ Ντιγουίντι να σημειώνει από τον πάγκο 39 πόντους.