Ελλάδα – Σερβία 97-92: Τεράστια νίκη με μυθική εμφάνιση Ρογκαβόπουλου – ΒΙΝΤΕΟ

Η μοναδική παράσταση από το «αύριο» της Εθνικής Ελλάδας έριξε στο καναβάτσο την Σερβία, υποχρεώνοντάς την να παλέψει τη Δευτέρα (27/2) απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία για να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, το οποίο έχει προκριθεί και θα δηλώσει «παρών» στα γήπεδα της Ασίας, επικράτησε στην παράταση (80-80κ.α.) με 97-92 των «πλάβι» στο κατάμεστο κλειστό των Άνω Λιοσίων, για την 11η αγωνιστική των προκριματικών, βελτιώνοντας σε 6-3 το ρεκόρ τους στον 9ο όμιλο. Στον αντίποδα, οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 5-4 και πλέον καλούνται στην τελευταία υποχρέωσή τους να παίξουν για το μέλλον τους στη διοργάνωση.

Kαλύτερος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο μυθικός Νίκος Ρογκαβόπουλος. Ο 21χρονος φόργουορντ της Μερκεζεφέντι σταμάτησε στους 28 πόντους (7/8 βολές, 3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα). Κομβικός και ο Δημήτρης Μωραΐτης, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους (4/4 βολές, 5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα), 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ.

Ελλάδα – Σερβία 97-92: Ο αγώνας

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μην έχουν σημειώσει καλάθι εντός πεδιάς για περισσότερο από 4 λεπτά. Το σκορ μετά από 5 λεπτά ήταν 3-3. Με τρίποντο του Φλιώνη, η Εθνική προηγήθηκε με 6-3, αλλά οι Σέρβοι αντέδρασαν και με ένα 10-0 σερί πήραν κεφάλι στο σκορ 13-6. Με τον Μιλουτίνοφ να ελέγχει τα… πάντα στο “ζωγραφιστό”, 4 πόντους 6 ριμπάουντ, οι Σέρβοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν 7, 15-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αμφότερες οι ομάδες είχαν καλύτερο ρυθμό. Η Ελλάδα, με πόντους από τους Χατζηδάκη, Μουράτο και Ρογκαβόπουλο μείωσε στους 6, 19-13. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, συνέχισε να βγάζει αντιδράσει και με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου και δίποντα των Μωραΐτη και Χουγκάζ ροκάνισε κι άλλο την διαφορά, 21-20 στο 13′. Η Σερβία απάντησε και με πόντους των Ρίστιτς και Σίμανιτς ανέβασε το προβάδισμα της στους 8, 28-20. Οι φιλοξενούμενοι με το δίδυμο Γιόβιτς-Μιλουτίνοφ να είναι καθοριστικό και τον Σίμανιτς να πυροβολεί από την περίμετρο, έκλεισαν το ημίχρονο στο συν 9, 39-30.

Με ρεσιτάλ τριπόντων ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με την Σερβία να παίρνει διψήφια διαφορά, 44-33 στο 22′. Με τους Μιλουτίνοφ και Κούριτσα να σκοράρουν μέσα από το “ζωγραφιστό”, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12, 50-38 στο 25′. Η Ελλάδα έβγαζε άμυνες, έβαζε τρίποντα με τους Μωραΐτη Καλαϊτζάκη και Ρογκαβόπουλο και έριξε την διαφορά στους 8, 54-46 στο 27′. H ομάδα του Μανωλόπουλου, αρνούνταν να παραδοθεί και με τον Μωραΐτη να κάνει όργια και να πετυχαίνει τρίποντο πίσω από το κέντρο, η “Επίσημη Αγαπημένη” μείωσε στους 7, 62-55.

Η αντεπίθεση της Εθνικής συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, μειώνοντας στους 2, 65-63 στο 32′ με πόντους των Χουγκάζ και Μουράτου. Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Νίκου Χουγκάζ και ένα δίποντο του Μωραΐτη, η Εθνική προσπέρασε, 71-68 στο 34′. O Γιάραμαζ απάντησε με τρίποντο για να ισοφαρίσει σε 71-71. Σκυτάλη από τον γκαρντ της Μπάγερν, πήρε ο Μιλουτίνοφ που έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Σερβία, 75-73, 2,28′ για το τέλος. Μωραΐτης και Ρογκαβόπουλος κρατούσαν την Εθνική για το 78-78, 55,8′. Η Σερβία, είχε ευκαιρία να πάρει τη νίκη, με τον Γιάραμαζ να αστοχεί και το ματς να οδηγείται στην παράταση (80-80).

Ο Ρογκαβόπουλος, μετά από δύο λεπτά αστοχίας, έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα, 83-81, για να ισοφαρίσει ο Νταβίντοβατς σε 83-83. O Ρογκαβόπουλος ήταν ασταμάτητος από την περιφέρεια με την Ελλάδα να κάνει το 89-85. H Εθνική, διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και έφτασε στη νίκη με 97-92.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 30-39, 55-62, 80-80κ.α., 97-92 παρ.