Δραματική πρόκριση για Λίβερπουλ

Με γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και ανατροπή η Λίβερπουλ νίκησε 2-1 την Σουόνσι στο «Άνφιλντ» για τους «16» του Λιγκ Καπ Αγγλίας και έτσι πέρασε στους «8» του θεσμού, με την φιλοξενούμενη να ολοκληρώνει το ματς με 10 παίκτες.

Οι «κόκκινοι» βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 από τους «κύκνους» με γκολ από τον Εμνές και ήρθαν… φάτσα με τον αποκλεισμό. Ο Μπαλοτέλι στο 86’ ισοφάρισε 1-1, και στο 95’ ο Λόβρεν πέτυχε το 2-1, ενώ λίγο νωρίτερα για την Σουόνσι είχε αποβληθεί με απάθειας κόκκινη ο Φερνάντες.

Η Τσέλσι με τον Ντρογκμπά να σκοράρει ξανά, αν και ζορίστηκε, νίκησε 2-1 στην έδρα της Σριούσμπερι.

Θύμα… έκπληξης έπεσε η Γουέστ Μπρομ, καθώς έχασε με 2-1 στην έδρα της Μπόρνμουθ. Για την φιλοξενούμενη μπήκε ως αλλαγή στο 55’ στην θέση του Ιντέγιε ο Γιώργος Σαμαράς και ενώ η ομάδα του έχανε με 1-0 από τέρμα του Ο’Κέιν. Η φιλοξενούμενη ισοφάρισε σε 1-1 με αυτογκόλ στο 85’, αλλά στο 86’ ο Γουϊλσον έδωσες τη μεγάλη πρόκριση στην ομάδα του.

Με το εντυπωσιακό 5-2 στην έδρα της Φούλαμ πήρε την πρόκριση η Ντέρμπι. Για την γηπεδούχο στον πάγκο έμεινε ο Κώστας Σταφυλλίδης.

Πηγή: pamesports.gr