Ασταμάτητη και στο Κύπελλο η Τσέλσι – ΒΙΝΤΕΟ

Μία άκρως… αποτελεσματική Τσέλσι έβγαλε νοκ- άουτ την Τότεναμ με 4-2 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, εκεί όπου θα την περιμένει μία εκ των Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Κόντε, που πλέον φουλάρει για το νταμπλ, ξεκίνησε εκπληκτικά κι άνοιξε το σκορ με ωραία εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν στο 5ο λεπτό.

Τότε η Τότεναμ ανέβηκε και στο 18΄ έφερε το παιχνίδι στα ίσια χάρη σε κεφαλιά του Χάρι Κέιν.

Μετά την ισοφάριση η Τότεναμ ήταν καλύτερη όμως οι «μπλε» μπήκαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Ο Μόουζες κέρδισε πέναλτι, με τον Γουίλιαν να ευστοχεί και να κάνει το 2-1 στο 41’.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και στο δεύτερο 45λεπτο. Η Τότεναμ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και στο 52’ ο Άλι, που κινήθηκε άψογα στην πλάτη του Νταβίντ Λουίς, έφερε και πάλι το ματς στα ίσα.

Οι «spurs» ήταν σταθερά στην επίθεση, την ώρα που η ομάδα του Κόντε προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Τελικά, η Τσέλσι ήταν αυτή που χαμογέλασε, καθώς στο 75’ ο Αζάρ, ένα τέταρτο μετά την είσοδό του στο ματς, έκανε το 3-2. Οι παίκτες του Κόντε δεν αγχώθηκαν στο φινάλε, αφού στο 80’ ο Μάτιτς με φοβερό σουτ έκανε το 4-2 και «σφράγισε» το εισιτήριο της ομάδας του.