Premier League: Ξανά 2η η Γιουνάιτεντ – Πήρε το ντέρμπι του Λονδίνου η Άρσεναλ – ΒΙΝΤΕΟ

Ένα αυτογκόλ του Κρεγκ Ντόουσον στο 53ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση στο «Ολντ Τράφορντ» και χάρισε μια σημαντική νίκη στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής, απέναντι στη Γουέστ Χαμ.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τα «σφυριά», αλλά έστω και μ΄ αυτόν τον τρόπο κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς που την επανέφεραν στη δεύτερη θέση της κατάταξης, στην οποία είχε βρεθεί προσωρινά η Λέστερ, που νωρίτερα συνέτριψε με 5-0 την ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

H αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «16» του Europa League, Άρσεναλ, πήρε το ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου, 2-1, επί της Τότεναμ, στο Emirates, για την 28η αγωνιστική της Premier League.

O Έρικ Λαμέλα άνοιξε το σκορ με ένα φανταστικό γκολ στο 33ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Έντεγκαρντ ισοφάρισε (1-1) με πλασέ μετά από πάσα του Τίρνι, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό. Ο Λακαζέτ, αφού πρώτα ο διαιτητής της αναμέτρησης, Μάικλ Όλιβερ, συμβουλεύτηκε το VAR, με πέναλτι στο 64ο λεπτό χάρισε τη νίκη στους «κανονιέρηδες». Στο 76ο λεπτό, ο σκόρερ του μοναδικού γκολ της Τότεναμ αποβλήθηκε, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Αρτέτα νίκησε τον Μουρίνιο.

Η Άρσεναλ παρέμεινε στη 10η θέση, μειώνοντας ωστόσο τη διαφορά στο -4 από την Τότεναμ και θα παλέψει μέχρι το τέλος για την Ευρώπη. Την ερχόμενη Πέμπτη (18/3) πάντως, η ομάδα του Λονδίνου υποδέχεται τον Ολυμπιακό στη ρεβάνς της φάσης των «16» του Europa League.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Νιούκαστλ-Άστον Βίλα 1-1 (90΄+4 Λάσκελς – 86΄ αυτ. Κλαρκ)

Λιντς-Τσέλσι 0-0

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Μπρομ 1-0 (37΄ πέν. Μιλιβόγεβιτς)

Έβερτον-Μπέρνλι 1-2 (32΄ Κάλβερτ-Λιούιν – 13΄ Γουντ, 25΄ Μακ Νιλ)

Φούλαμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (47΄ Στόουνς, 56΄ Ζεσούς, 60΄ πεν. Αγουέρο)

Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-2 (27΄ Άνταμς – 16΄ Ντανκ, 56΄ Τροσάρντ)

Λέστερ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5-0 (39΄, 69΄, 78΄ Ιχεανάτσο, 64΄ Πέρες, 80΄ αυτ. Αμπάντου)

Άρσεναλ-Τότεναμ 2-1 (44΄ Έντεγκααρντ, 64΄ πεν. Λακαζέτ – 33΄ Λαμέλα)

Μάντσεστερ Γ.-Γουέστ Χαμ 1-0 (53΄ αυτ. Ντόουσον)Γουλβς-Λίβερπουλ 15/3ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 28 αγώνες)

Μάντσεστερ Σίτι 71 -30αγ.

Μάντσεστερ Γ. 57 -29αγ.

Λέστερ 56 -29αγ.

Τσέλσι 51 -29αγ.