Μπορούσια Ντόρτμουντ – Μπάγερν Μονάχου 2-3: Πήραν το klassiker οι Βαυαροί – ΒΙΝΤΕΟ

Μετά από ένα εξαιρετικό ματς, η Μπάγερν Μονάχου αναδείχθηκε νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος. Οι Βαυαροί επικράτησαν 3-2 της Μπορούσια Ντόρτμουντ στο «Signal Iduna Park» και πλέον απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής, αφήνοντας στο -3 την αποψινή τους αντίπαλο (και στο -2 τη δεύτερη Λειψία).

Το klassiker είχε φρενήρη ρυθμό από το ξεκίνημα και εκατέρωθεν μεγάλες ευκαιρίες (μοιραίος για την Μπορούσια ο Χάαλαντ), ενώ ένα γκολ του Λεβαντόφσκι στο 24΄ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από το VAR για… χιλιοστά. Τελικά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 45΄ με δυνατό σουτ του Ρόις, μετά από γύρισμα του Γκερέιρο, αλλά η χαρά τους κράτησε ελάχιστα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Μπάγερν κέρδισε φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής και -μετά από κομπίνα- ο Αλάμπα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπούρκι και ισοφάρισε.

Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους (48΄), ο Λεβαντόφσκι με πολύ δύσκολη κεφαλιά, από σέντρα του Ερναντέζ έδωσε προβάδισμα στους πρωταθλητές. Η Ντόρτμουντ πίεσε στη συνέχεια και είχε ευκαιρίες, αλλά ο Νόιερ ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε και ο Σανέ σε μία αντεπίθεση στο 80΄ φάνηκε να «σφραγίζει» τη νίκη των Βαυαρών. Ο Χάαλαντ όμως «απάντησε» στο 83΄ και ο Ρόις έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 87΄ να ισοφαρίσει, ενώ στις καθυστερήσεις ο Λεβαντόφσκι είδε για δεύτερη φορά το VAR να του ακυρώνει γκολ για οφσάιντ (πιο καθαρό αυτή τη φορά).

Μελανό σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Γιόσουα Κίμιχ, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος στο 37΄ και εκφράζονται φόβοι για σοβαρή ζημιά στο γόνατο.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:Βέρντερ Βρέμης-Κολωνία 1-1 (82΄πεν. Μπίτενκουρτ – 67΄αυτ. Μοϊσάντερ)

Λειψία-Φράιμπουργκ 3-0 (26΄ Κονατέ, 70΄πεν. Ζάμπιτσερ, 89΄ Ανχελίνιο)

Ουνιόν Βερολίνου-Αρμίνια Μπίλεφελντ 5-0 (3΄ Εντο, 13΄ Άντριχ, 45+2΄ Μπέκερ, 52΄πεν. Κρούζε, 89΄ Τόιχερτ)

Μάιντς-Σάλκε 2-2 (6΄πεν. Μπροζίνσκι, 45+2΄πεν. Ματετά – 36΄ Ουτ, 82΄αυτ. Σεντ Τζουστ)

Άουγκσμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 0-3 (44΄πεν. Ματέους Κούνια, 52΄ Λουκεμπάκιο, 86΄ Πιάτεκ)

Στουτγκάρδη-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (17΄πεν. Γκονζάλες, 37΄ Κάστρο – 61΄ Αντρέ Σίλβα, 75΄ Άμπραχαμ)

Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου 2-3 (45΄ Ρόις, 83΄ Χάαλαντ – 45+4΄ Αλάμπα, 48΄ Λεβαντόφσκι, 80΄ Σανέ)