Η Σερβία κατέκτησε την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο – Επιβλήθηκε με 90-81 της Τσεχίας

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς δεν είχε αντίπαλο και με 31 πόντους χάρισε τη νίκη στη Σερβία επί των Τσέχων με 90-81 και παράλληλα την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Εξαιρετική παρουσία είχαν οι Τσέχοι για 25 λεπτά του παιχνιδιού.

Οι δύο ομάδες απελευθερωμένες από το άγχος και την πίεση του αποτελέσματος ξεκίνησαν με πολύ καλά ποσοστά . Οι Μπογκντάνοβιτς και Σατοράνσκι πρωταγωνίστησαν στον τομέα της επίθεσης (20-20, 10΄).

Τα 4/4 τρίποντα του Πέτερκα έδωσαν προβάδισμα στους Τσέχους (28-38, 16′) και δεν έμειναν εκεί, αφού με νέο εύστοχο σουτ πίσω από τα 6.75 βρέθηκαν στο +13 (30-43, 18′).

Οι Σέρβοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην επίθεση Μπογκντάνοβιτς και Λούτσιτς βρήκαν σκορ από τη γραμμή των τριών πόντων και μείωσαν πολύ γρήγορα σε 49-51 (22′). Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχαν βρει ρυθμό και η αντεπίθεσή τους έπιασε τόπο (64-58, 28΄).

Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν ασταμάτητος, ευστοχούσε από κάθε σημείο με αποτέλεσμα η Σερβία να πάει στο +15 (79-64, 33′). Η συνέχεια του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς «παγκίτες» και η κόρνα της λήξης βρήκε τους Σέρβους στην πέμπτη θέση του κόσμου.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-50, 69-62, 90-81