Κυπελλούχος στο γυναικείο μπάσκετ ο Ολυμπιακός

Τον πρώτο τίτλο του για την φετινή σεζόν πανηγύρισε ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη αντιμετώπισε τη Νίκη Λευκάδας, στο κλειστό των Χανιών και κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας με 78-69.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν τον έλεγχο του αγώνα από νωρίς, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός είχε σε πολύ καλή κατάσταση την τριάδα Τζόνσον, Τόμας, Νικολοπούλου, που έδωσαν πολλές λύσεις και «έχτισε» διαφορά από το πρώτο μέρος, η οποία έφτασε στους 16 πόντους (29-45).

Στο δεύτερο μέρος η Νίκη Λευκάδας προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση. Η καλή άμυνα των παικτριών του Δουβίτσα είχε σαν αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου (47-53, 26′). Και πάλι, όμως, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και «άνοιξε» τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (49-59). Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη κράτησαν τον έλεγχο της κατάστασης, βρήκαν μεγάλα σουτ από Τόμας και Νικολοπούλου και… καθάρισαν τον τελικό, κατακτώντας το τέταρτο κύπελλο Ελλάδος Γυναικών στην ιστορία τους.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 29-45, 49-59, 69-78

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 15, Σύρρα, Παπαμιχαήλ 7, Τζόνσον Ουόκερ 11, Μπαλτά, Σμιθ 11(1), Νάιτ 25(2).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 13(2), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9(2), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 18)2), Σωτηρίου 7(2), Τίκβιτς 2, Λίτσι, Τζόνσον 16, Κοσμά 3(1), Σταμολάμπρου 4.Πηγή: filathlos.gr