Βόλεϊ, Κύπελλο Ελλάδας: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-1 – Τον νίκησε ξανά και τώρα… Ολυμπιακός

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας βόλεϊ ανδρών προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε το Παναθηναϊκού με 3-1 σετ στον δεύτερο ημιτελικό που διεξήχθη στο κλειστό «Τέντα» στην Καλαμάτα και θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (1/4, 21:30) τον Ολυμπιακό, διεκδικώντας το 4ο τρόπαιό του στη διοργάνωση.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και πρώτο σκόρερ τον Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις, ο δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να «επιστρέψει» μετά την απώλεια του πρώτου σετ και με μεγάλο «όπλο» του το σερβίς, είχε τις «απαντήσεις» σ’ όλα τα κρίσιμα σημεία των επόμενων σετ, σημειώνοντας την τρίτη σερί νίκη απέναντι στους «πράσινους» (είχε δύο νίκες και στα play off).

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν πόντο-πόντο, μέχρι την στιγμή που έκανε ένα μικρό «ξέσπασμα» ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας σερί πόντους απ’ τον Βαν Ντεν Ντρις, ο οποίος έκανε το 20-17. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, δεν το παράτησε και με τον Ερνάντες να ανεβάζει «στροφές» ισοφάρισε σε 24-24 (με τον ΠΑΟΚ να χάνει δύο σετ-μπολ) και πήρε το σετ με 27-25, έπειτα από μπλοκ του Πετρέα στον Σκρεντάου.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε μετά το 9-8, «έχτισε» μία πολύ σημαντική διαφορά (20-12) κι έφτασε εύκολα στο 25-17. Προβάδισμα από νωρίς πήρε ο δικέφαλος του Βορρά και στο τρίτο σετ, με το 7-2 να του δίνει «αέρα» και να μην νιώθει ιδιαίτερη απειλή απ’ τον Παναθηναϊκό που τα περίμενε όλα απ’ τον Ερνάντες και τον Φράγκο. Ο Ράπτης έκανε το 20-14 σε έναν καθοριστικό πόντο και παρότι οι «πράσινοι» μείωσαν σε 22-18, έχασαν άκοπα τρεις πόντους απ’ το σερβίς (άουτ και φιλέ) κι ΠΑΟΚ πήρε «κεφάλι» με 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο 10-8 του ΠΑΟΚ, πέρασε μπροστά με 11-14 με ένα σερί 6-1, όμως η άνοδος του Ντεν Ντρις στην επίθεση και το καλό σερβίς που «χάλασε» την υποδοχή των «πράσινων» τον έφεραν ξανά μπροστά στο σκορ με 21-18 στο πλέον καθοριστικό σημείο του αγώνα.

Στο 22-19 ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε έντονα για άουτ σε επίθεση του Ντεν Ντρις (το video check έδωσε μπλοκ-άουτ), με τον διαιτητή να αποβάλει από το σετ τον τεχνικό του «τριφυλλιού», Δημήτρη Ανδρεόπουλο για διαμαρτυρία. Ο Βέλγος διαγώνιος συνέχισε να «πυροβολεί» και το άουτ σερβίς του Ερνάντες στο 24-22, χάρισε οριστικά τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-27, 25-17, 25-20, 25-22
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς
ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (7/18 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ. – 39% άριστες), Γουόλς 1 (1 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (4/6 επ., 1 άσσος), Ράπτης 12 (10/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 14% άριστες), Σκρεντάου 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 29 (22/44 επ., 3 ασσοι, 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 33% υπ. – 22% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μούχλιας.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 64% υπ. – 48% άριστες), Πετρέας 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 10 (8/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 28% άριστες), Ερνάντεζ 16 (14/42 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 52% υπ. – 26% άριστες), Μπάσης, Κωστόπουλος 1 (1/3 επ., 33% υπ. – 17% άριστες).