Βελτιωμένος ο Παναθηναϊκός, νίκησε την Μακάμπι – Τιμήθηκε ο Νίκος Γκάλης

Με νίκη ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στο “Nick Galis International Tournament”, η «αυλαία» του οποίου έπεσε σήμερα (17/9) στη Ρόδο.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν παρουσίασε ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με τη χθεσινή ήττα 79-66 από τη Φενερμπαχτσέ και επιβλήθηκε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 89-77, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Λεσόρ που σημείωσε 22 πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στη διάρκεια του ημιχρόνου ο τεχνικός διευθυντής της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Σάνι Μπετσίροβιτς, τίμησε τον Νίκο Γκάλη δίνοντάς του μια φανέλα του «τριφυλλιού» με τις υπογραφές των παικτών της ομάδας.

Γκάλης

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ καλά και, έχοντας 2/4 τρίποντα στα πρώτα λεπτά, εν συγκρίσει με τα 2/22 κόντρα στη «Φενέρ», προηγήθηκαν 14-4, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 24-18, την ώρα που χθες είχαν πετύχει 27 πόντους στο ημίχρονο κόντρα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Η Μακάμπι μείωσε σε 26-25 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά το «τριφύλλι» ανέκτησε διψήφια διαφορά (39-29) στο 18΄, πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 46-36, με τον Λεσόρ να έχει πετύχει 12 πόντους σε εκείνο το σημείο.

Ο Παναθηναϊκός επιδίωκε να έχει τις καλύτερες επιλογές στην επίθεση και διατήρησε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας στο 27΄ στο +14 (61-47).

Η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους οκτώ πόντους μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου και ο Παναθηναϊκός μπήκε στον… επίλογο του αγώνα με πλεονέκτημα δέκα πόντων (69-59). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» επανέφεραν το υπέρ τους προβάδισμα στο +14 (85-71 στο 37΄) και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-36, 69-59, 89-77.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Αντετοκούνμπο 2, Γκάι 8, Μωραΐτης 2, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 8, Παπαπέτρου 12, Γκραντ 7, Λεσόρ 22, Γκριγκόνις 6, Ερνανγκόμεθ 9, Μήτογλου 11, Μαντζούκας.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Όντεντ Κάτας): Κλίβελαντ 4, Γουέμπ 2, Μπράουν 14, Μπάλντγουιν 9, Μένκο 5, Σόρκιν 8, Μπαρτολομέο 3, Ριβέρο 13, Κοέν 3, Νίμπο 6, Μπλατ 4, Κόλσον 6.