Τελικό:ΟΣΦΠ-Φενερμπαχτσέ 82-71

Ο Ολυμπιακός φόρεσε… φέσι στην Φενέρμπαχτσε, χάρις στο εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, που έκανε, στον τελευταίο αγώνα πριν τα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα στο ΣΕΦ (4/2) και τον τελικό του Κυπέλλου στο Ελληνικό (10/2).

Οι «ερυθρόλευκοι» άντεξαν με δύο μόνο χειριστές της μπάλας (Σπανούλη, Σλούκα), καθώς ο Έισι Λο αποβλήθηκε μαζί με τον Σάτο μετά από συμπλοκή τους στο 16′ του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα, κυκλοφορία της μπάλας, ισορροπία στην επίθεση και εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό «καθάρισε» στο τρίτο δεκάλεπτο με την υπόθεση νίκη.

Με επιμέρους σκορ 20-6 στα πρώτα επτά λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 20 πόντους (63-43) στο 27′ και ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 23 (72-49) στο 32′.

Στα τελευταία πέντε λεπτά χαλάρωσε, αντιμετώπισε πρόβλημα με την άμυνα ζώνης της τουρκικής ομάδας και η Φενέρ μείωσε την διαφορά.

Ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στην επικράτηση παρά τις 11 χαμένες βολές (16/27) με τον Σπανούλη να αστοχεί σε 5 (1/6).

Στην φάση της συμπλοκής Λο, Σάτο, φαίνεται ο Αφρικανός φόργουορντ των φιλοξενουμένων να χτυπάει με μπουνιά τον Αμερικανό του Ολυμπιακού σε διεκδίκηση για ριμπάουντ και τον Λο να… απαντάει με σπρώξιμο.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Πειραιά ο Σπανούλης με 15.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο ΜακΚάλεμπ με 20.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-37, 68-49, 82-71.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 12, Άντιτς 4, Σπανούλης 13 (2), Περπέρογλου 5 (1), Σερμαντίνι 8, Σλούκας 9, Παόυελ, Γκετσεβίτσιους 1, Πρίντεζης 13(1), Παπανικολάου 5 (1).

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 19 (2), Ερμίς 4, Σάτο, Τρίπκοβιτς 5(1), Άντερσεν 18 (2), Πέκερ 2, Σαβάς, Μπατίστ, Καραμάν 2, Μπογκντάνοβιτς 20 (2).

ΠΗΓΗ:pamesports.gr