Super League: Μονή πρώτη η ΑΕΚ, στο +2 από τον ΠΑΟΚ – Το πανόραμα μέχρι την τελευταία αγωνιστική – ΒΙΝΤΕΟ

Το γκολ του Ελίασον στο 91′ ίσως μνημονεύεται στο φινάλε της χρονιάς, αφού είναι αυτό που κράτησε την ΑΕΚ μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League, στο +2 από τον ΠΑΟΚ και το +6 από τον Παναθηναϊκό. Στο -8 έμεινε ο Ολυμπιακός.

Άρης – Λαμία 3-1: Το «καθάρισε» μέσα σε ένα πεντάλεπτο

Ματσάρα στη Νέα Φιλαδέλφεια με την ΑΕΚ να κάνει… πάρτι θριάμβου στο φινάλε με το γκολ του Ελίασον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις, ο Ολυμπιακός… φόρτσαρε να πάρει το ματς στο τελευταίο 10λεπτο και έχασε απίθανες ευκαιρίες κυρίως με τον Γιόβετιτς και τον Αθανασιάδη να φωνάζει παρών σε κάθε περίπτωση.

Τελικά μια αντεπίθεση στο 91′ έδωσε τη νίκη στον Δικέφαλο και τον κρατάει στην κορυφή στο +2 από τον ΠΑΟΚ και το +6 από τον Παναθηναϊκό. Μια νίκη έτσι όπως ήρθε δεν αποκλείεται να αποδειχθεί και κομβική στην υπόθεση πρωτάθλημα!

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0: Ο Αθανασιάδης την κράτησε όρθια, ο Ελίασον την λύτρωσε – BINTEO

Ο ΠΑΟΚ για ακόμη μια φορά απέδειξε πως έχει πάρει τον… αέρα του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο. Στο πρώτο κατά χρονική σειρά ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε τη μεγάλη νίκη με 3-2 και βλέπει ακόμη με πιο αισιόδοξη ματιά τη μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά… έσβησε την νίκη στο Φάληρο και έκανε δύσκολη την υπόθεση τίτλος. Η αναμέτρηση του «Απόστολος Νικολαϊδης» ξεκίνησε με γκολ, καθώς μόλις στο 2΄οι παίκτες του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην άμυνα του Παναθηναϊκού και ο Ντεσπόντοφ άνοιξε το σκορ. Μάλιστα ο Δικέφαλος του Βορρά λίγο αργότερα έχασε ευκαιρίες για ένα επίσης γκολ αλλά σε δύο στιγμές με εκπληκτικό τρόπο αντέδρασε ο Ντραγκόφσκι.

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 29′ όταν ο Μπερνάρ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και την έστειλε με δυνατό συρτό σουτ τη μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι. Η… πράσινη χαρά κράτησε λιγότερο από δέκα λεπτά μιας και με ένα γκολ… playstation, όπου φάνηκε η κλάση του Μεϊτέ και με σκόρερ τον Μπράντον Τόμας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 2-1! Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός με την τριπλή αλλαγή του Φατίχ Τερίμ στο ημίχρονο, έπαιξε πιο ορθολογικά προσπαθώντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης κι εν συνεχεία της αντεπίθεσης.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-3: Μήνυμα τίτλου με… ρεβάνς στη Λεωφόρο – ΒΙΝΤΕΟ

Είχε την μεγάλη φάση με το δοκάρι του Παλάσιος στο πλασέ του Ιωαννίδη, είχε μια διπλή ευκαιρία με τον Γέντβαϊ (σπουδαία επέμβαση ο Κοτάρσκι, μεγάλο διώξιμο από Κουλιεράκη), αλλά τελικά δεν κατάφερε τίποτα. Αντίθετα από την άσπρη βούλα (φάση που αποβλήθηκε ο Παλάσιος) στο 90′ ο Σβαμπ έκανε το 3-1, ενώ στο φινάλε του αγώνα απλά ο Μπερνάρ με το 2ο γκολ στο ματς μείωσε σε 3-2 για τον Παναθηναϊκό που έχασε πάλι… επαφή με την κορυφή.

Yπόθεση τεσσάρων λεπτών ήταν για τον Αρη το τρίποντο κόντρα στη Λαμία, την οποία νίκησε με 3-0 διπλασιάζοντας τις νίκες στην διαδικασία των play off!I Οι Θεσσαλονικείς που δεν μπόρεσαν να ξεκλειδώσουν την άμυνα της ομάδας από την Φθιώτιδα στο πρώτο ημίχρονο, το κατάφεραν στην επανάληψη στο διάστημα 55′-59′ όπου πέτυχαν τρία γκολ. Δυο γκολάρες με τον Σουλεϊμάνοφ και τον Μανού Γκαρθία κι ένα ακόμη με τον Μπράμπετς, που μετέτρεψε σε διαδικαστική υπόθεση τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης. Aπλά στο φινάλε η Λαμία με τον Κοντονίκο μείωσε για το τελικό 3-1!