Στον αθλητισμό… σαν σήμερα

Σαν σήμερα το 2009, ο Ολυμπιακός κερδίζει την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και κατακτά το ντάμπλ. Ο αγώνας λήγει 3-3 στην κανονική διάρκεια και 4-4 στην παράταση και κρίνεται στα πέναλτι 15-14 έπειτα από 34 εκτελέσεις, ρεκόρ στην ιστορία του θεσμού.

2/5/2009 Ο Ολυμπιακός κερδίζει την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και κατακτά το ντάμπλ. Ο αγώνας λήγει 3-3 στην κανονική διάρκεια και 4-4 στην παράταση και κρίνεται στα πέναλτι. 15-14 έπειτα από 34 εκτελέσεις, ρεκόρ στην ιστορία του θεσμού.

2/5/2000 Ο πιλότος της Φόρμουλα 1 David Coulthard γλιτώνει από βέβαιο θάνατο όταν το ιδιωτικό τζετ στο οποίο επιβαίνει παρουσιάζει μηχανική βλάβη, πέφτει στο αεροδρόμιο της Λυών στη Γαλλία και πιάνει φωτιά.

2/5/1999 Ο πιο πολυνίκης (148 νίκες) και σταθερός μπακ του αμερικάνικου φούτμπολ John Elway ή “The Magnificent 7” ανακοινώνει την αποχώρησή του.

2/5/1999 Ο Αργεντίνος επιθετικός Sergio Galvan γίνεται ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σημειώνει 5 γκολ σε έναν αγώνα στο κολομβιανό πρωτάθλημα, στον αγώνα Όνσε Κάλβας – Αμέρικα (6-0).

2/5/1999 Η εκκλησία της Σκωτίας αναγκάζεται να μεταφέρει δύο ώρες νωρίτερα τις απογευματινές λειτουργίες για να μην συμπίπτουν με τους ποδοσφαιρικούς αγώνες και τις τηλεοπτικές μεταδόσεις του Sky Sports.

2/5/1979 Ο Παναγιώτης Κελεσίδης κρατάει το μηδέν στον ισόπαλο αγώνα με την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών.

2/5/1970 Η Diane Crump γίνεται ο πρώτη γυναίκα τζόκεϊ που παίρνει μέρος στο Kentucky Derby.

2/5/1953 Μπροστά σε 100.000 θεατές, η Blackpool νικά την Bolton Wandereres με 4-3 στο Wembley, στον τελικό του FA Cup με τα περισσότερα γκολ στην ιστορία του σταδίου. Για τους νικητές, ο Mortensen σκοράρει 3 γκολ και ο Perry ένα ενώ για τους ηττημένους, που προηγούνταν με 3-1 είκοσι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Lofthouse σκοράρει 2 και από ένα ο Moir και ο Bell. Ο τελικός θα μείνει στην ιστορία ως “Ο Τελικός του Matthews”, χάρη στην απόδοση του 38χρονου παίκτη της Blackpool, Stanley Matthews, που παρότι θεωρείτο ήδη μεγάλος, θα συνεχίσει να αγωνίζεται μέχρι την ηλικία των 50.

Πηγή: galanissportsdata