Πλησιάζει η στέψη

Μία ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος Γερμανίας για δεύτερη σερί σεζόν βρίσκεται η Ντόρτμουντ, μετά την εκτός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Σάλκε στο ντέρμπι της Βεστφαλίας.Το σκορ άνοιξε η Σάλκε στο 9ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης με τον Φαρφάν, αλλά η Ντόρτμουντ έφτασε πολύ γρήγορα στην ισοφάριση, μετά από εννέα λεπτά με τον Πίστσεκ.

Την νίκη στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, έδωσε ο Κελ στο 64ο λεπτό.Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Μ. ΠαρασκευήΣτουτγκάρδη – Βέρντερ 4-1 (37′ Γκέντνερ, 45’+1 και 53′ Χάρνικ, 89′ Κακάου / 25′ Ρόζενμπεργκ)Μ. ΣάββατοΣάλκε – Ντόρτμουντ 1-2 (9′ Φαρφάν / 18′ Πίστσεκ, 63′ Κελ)

Αμβούργο – Ανόβερο 1-0 (12′ Σον Χέουνγκ-Μιν)

Κάιζερσλαουτερν – Νυρεμβέργη 0-2 (43′ Ντιντάβι, 73′ Πέχαρτ)

Βόλφσμπουργκ – Άουγκσμπουργκ 1-2 (27′ Χέλμες / 13′ Ουχρλ, 88′ Λάνγκαμπ)

Λεβερκούζεν – Χέρτα 3-3 (44′ Σέρλε, 51′ και 84′ Κίσλινγκ / 63′ Λασονγκά, 75′ και 77′ Τουνάι Τορούν)

Μπάγερν – Μάιντς (19:30)

Κυριακή του ΠάσχαΓκλάντμπαχ – Κολωνία (16:30)

Φράιμπουργκ – Χόφενχαϊμ (18:30)