Ο Κριστιάνο τα έχει… 600 – ΒΙΝΤΕΟ

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο χάρισε βαθμό στους πρωταθλητές. Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Ίντερ και Γιουβέντους για την 34η αγωνιστική του Καμπιονάτο.

Οι «νερατζούρι» προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ράτζα Ναϊνγκολάν

Είναι χαρακτηριστικό πως το 2019 Ίντερ έχει σημειώσει δύο γκολ εκτός περιοχής, αμφότερα από τον Ναϊνγκολάν.

Στο 12’ ο Μάουρο Ικάρντι άγγιξε το 2-0 με κεφαλιά, όμως ο Βόιτσιεχ Στσέσνι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο Ικάρντι απείλησε ξανά στο 30’ (τον σταμάτησε ο Μπλεζ Ματουιντί), στην τελευταία καλή φάση του α’ ημιχρόνου.

Ο Ιβάν Πέρισιτς απείλησε με σουτ εκτός περιοχής στο 58’ και λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο Πορτογάλος έχασε ευκαιρία στο 60’, αλλά στο 61’ ισοφάρισε και νίκησε τον Λιονέλ Μέσι στη μάχη για το φράγμα των 600 γκολ σε συλλογικό επίπεδο (ο Αργεντινός έχει 598).

Παράλληλα, ο Ρονάλντο συμπλήρωσε 10 διαδοχικές σεζόν με +20 γκολ στα πρωταθλήματα που αγωνίστηκε!

Τελευταία φορά που η Ίντερ προηγήθηκε στο ημίχρονο επί της Γιούβε και εν τέλει νίκησε ήταν τη σεζόν 2003-04.

Αυτό δεν έμελλε να συμβεί ούτε το Μ. Σάββατο και, μάλιστα, θα πρέπει να αισθάνεται τυχερή που δεν δέχθηκε δεύτερο γκολ.