Με γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη η Άλκμααρ επικράτησε 1-0 της Λέγκια, στην πρώτη της νίκη για τον 5ο όμιλο του Europa Conference League. Ο στράικερ της εθνικής Ελλάδας σκόραρε στο 52ο λεπτό και οδήγησε στην επιτυχία την ομάδα του, η οποία άντεξε στο αριθμητικό μειονέκτημα που δημιουργήθηκε όταν αποβλήθηκε ο Λάντο στο 65΄.
Πάντως το σκορ που «ταρακούνησε» την Ευρώπη, σημειώθηκε στο Φάρουμ της Δανίας, όπου η Νόρτζελαντ διέλυσε με 7-1 τη Λουντογκόρετς, πετυχαίνοντας την ευρύτερη νίκη της ευρωπαϊκής ιστορίας της.
Παράλληλα, όμως, αυτή ήταν και η μεγαλύτερη νίκη στον σύντομο (από το 2021) θεσμό του EUCL καθώς η προηγούμενη ήταν το 6-1 της Μπόντο Γκλιμτ επί της Ρόμα τον Οκτώβριο του 2021.
Στο «Βίλα Παρκ» του Μπέρμιγχαμ, η Άστον Βίλα νίκησε με… buzzer beater την μαχητική Ζρίνσκι, 1-0 με κεφαλιά του αρχηγού Τζον ΜακΓκιν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Στην εκπνοή «λυτρώθηκε» και η Φιορεντίνα όταν ο Ικονέ ισοφάρισε 2-2 στο 90+3΄ τη Φερεντσβάρος, η οποία είχε προβάδισμα δύο τερμάτων.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα
1ος ΟΜΙΛΟΣ
- Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) – Σλόβαν Μπρατ. (Σλοβακία) 0-1
- Κλάκσβικ (Νησιά Φερόε) – Λιλ (Γαλλία) 0-0
Η βαθμολογία (σε 2 αγ.)
- Σλόβαν Μπρατισλάβας 6
- Λιλ 4
- Κλάκσβικ 1
- Ολίμπια Λιουμπλιάνα 0
2ος ΟΜΙΛΟΣ
- Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) – Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία) 0-1
- Γάνδη (Βέλγιο) – Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 2-0
Η βαθμολογία (σε 2 αγ.)
- Γάνδη 4
- Ζόρια Λουχάνσκ 4
- Μακάμπι Τελ Αβίβ 3
- Μπρέινταμπλικ 0
3ος ΟΜΙΛΟΣ
- Αστάνα (Καζακστάν) – Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 1-2
- Μπαλκάνι (Κόσοβο) – Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 2-0
Η βαθμολογία (σε 2 αγ.)
- Βικτόρια Πλζεν 6
- Μπαλκάνι 3
- Ντινάμο Ζάγκρεμπ 3
- Αστάνα 0
4ος ΟΜΙΛΟΣ
- Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) – Μπριζ (Βέλγιο) 0-1
- Μπεσίκτας (Τουρκία) – Λουγκάνο (Ελβετία) 2-3
Η βαθμολογία (σε 2 αγ.)
- Λουγκάνο 4
- Μπριζ 4
- Μπεσίκτας 1
- Μπόντο Γκλιμτ 1
5ος ΟΜΙΛΟΣ
- Άλκμααρ (Ολλανδία) – Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 1-0
- Άστον Βίλα (Αγγλία) – Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 1-0
Η βαθμολογία (σε 2 αγ.)
- Ζρίνσκι 3
- Λέγκια Βαρσοβίας 3
- Αλκμάαρ 3
- Άστον Βίλα 3
6ος ΟΜΙΛΟΣ
- Φιορεντίνα (Ιταλία) – Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 2-2
- Τσουκαρίτσκι (Σερβία) – Γκενκ (Βέλγιο) 0-2
Η βαθμολογία (σε 2 αγ.)
- Γκενκ 4
- Φερεντσβάρος 4
- Φιορεντίνα 2
- Τσουκαρίτσκι 0
7ος ΟΜΙΛΟΣ
- ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) – Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία) 2-1
- Αμπερντίν (Σκωτία) – Ελσίνκι (Φινλανδία) 1-1
Η βαθμολογία (σε 2 αγ.)
- ΠΑΟΚ 6
- Άιντραχτ Φρανκ. 3
- Ελσίνκι 1
- Αμπερντίν 1
8ος ΟΜΙΛΟΣ
- Νόρτζελαντ (Δανία) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 7-1
- Σπαρτάκ Τρνάβα (Τσεχία) – Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 1-2
Η βαθμολογία (σε 2 αγ.)
- Φενερμπαχτσέ 6
- Νόρτζελαντ 3
- Λουντογκόρετς 3
- Σπάρτακ Τρνάβα 0