Euroleague: Σπουδαία «διπλά» για Παρτιζάν και Μπασκόνια

Με «διπλά» της Παρτιζάν και της Μπασκόνια, ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της 2ης αγωνιστικής στη Euroleague.

Euroleague: Παναθηναϊκός – Μπάγερν 78-71 – Έκανε… σεφτέ στις νίκες

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Βιλερμπάν, φτάνοντας άνετα στο τελικό 88-62 και στην πρώτη εφετινή νίκη της στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Άλλωστε οι Γάλλοι με μόλις 4/27 τρίποντα δεν είχαν δικαίωμα στο… όνειρο και μοιραία υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Κορυφαίος των νικητών, που έδωσαν ρεσιτάλ στην άμυνα, ο Τζέιμς Ναναλι με 17 πόντους, ενώ από την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ο Φρανκ Τζάκσον με 16 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 29-43, 48-72, 62-88

Στο Βερολίνο, η Μπασκόνια συνδύασε με «διπλό» την πρώτη εφετινή νίκη της στη Euroleague, επικρατώντας με 91-86 της Άλμπα και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Οι Βάσκοι έβαλαν τις βάσεις της νίκης στην τρίτη περίοδο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-25 και ξέφυγαν με +15 (61-76 στο 30΄), το οποίο αποτέλεσε «μαξιλαράκι ασφαλείας» στην προσπάθεια αντεπίθεσης των Γερμανών στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν σε αυτό το διάστημα με 25-15, αλλά η Μπασκόνια είχε την ψυχραιμία, κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τελικό 86-91.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μίλερ-ΜακΙντάιρ (17π.), ενώ από την Άλμπα ξεχώρισε ο Τιμ Σνάιντερ (17π.)

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 47-51, 61-76, 86-91