Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε ο Φέντερερ

Υψηλό εμπόδιο αποδείχτηκε για τον ασταθή Ρότζερ Φέντερερ ο Φλόριαν Μάγερ, ωστόσο ο 32χρονος Ελβετός “χτύπησε” στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του τουρνουά στο Αμβούργο.

Ο «βασιλιάς» επικράτησε με 7-6(4), 3-6, 7-5 μετά από δίωρη προσπάθεια και φάνηκε για άλλη μια φορά ότι ακόμα… παλεύει για να συνηθίσει τη νέα του ρακέτα.

Έδειξε, πάντως, χαρακτήρα όταν έπρεπε και πάει φουλ για τον πέμπτο τίτλο του στη γερμανική πόλη.

Στην τετράδα ο Ρότζερ θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Φεδερίκο Ντελμπόνις. Ο 22χρονος Αργεντινός έσωσε ένα ματς πόιντ στο δεύτερο σετ του αγώνα κόντρα στον Φερνάντο Βερδάσκο και πήρε τη μεγάλη πρόκριση μετά τη νίκη του με 6-7(5), 7-6(8), 6-4 σε 3 ώρες και 15 λεπτά.

Είναι μόλις η δεύτερη φορά στην καριέρα του που περνάει σε ημιτελικό, αφού τα είχε καταφέρει και το 2011 στη Στουτγκάρδη.

ΠΗΓΗ:gazzetta.gr