Μπέρνλι – Μάντσεστερ Σίτι 0-3: Άνετη νίκη για τους «πολίτες» – Το έπιασε από εκεί που το άφησε ο Χάαλαντ

Άνετη ήταν η νίκη της κατόχου του τίτλου Μάντσεστερ Σίτι  με 0-3 επί της Μπέρνλι στην έδρα της. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ των «πολιτών» δείχνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα ανοίγοντας λογαριασμό με το καλημέρα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά, στην πρεμιέρα της φετινής Premier League Ο Νορβηγός άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό, όταν ο Ρόδρι του… έστειλε με κεφαλιά την μπάλα μετά τη σέντρα του Ντε Μπρόινε και σαν να μην έφτανε αυτό ο Νορβηγός στράικερ της Σίτυ «ξαναχτύπησε» στο 36ο λεπτό.

Συγκεκριμένα, μετά το γύρισμα του Γουόκερ, ο Άλβαρες βρήκε τον Χάαλαντ και εκείνος με τρομερό σουτ με τη μία «έγραψε» το 2-0. Το τελικό σκορ απέναντι στην ομάδα του Βενσάν Κομπανί, διαμόρφωσε ο Ρόδρι, με τελείωμα από κοντά έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή των νεοφώτιστων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σίτι έχασε με τραυματισμό τον Κέβιν Ντε Μπρόινε που αποχώρησε στο πρώτο μέρος, ενώ ντεμπούτο πραγματοποίησαν οι Κροάτες, Κόβατσιτς και Γκβαρντιόλ.