«Απέδρασε» από την Γαλλία με… απίθανο Χάντερ η ΑΕΚ – Νίκησε με 80-90 την Ντιζόν

Με απίστευτη εμφάνιση του Βινς Χάντερ και εντυπωσιακή αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ πέρασε από την πόλη της μουστάρδας, επικρατώντας με 90-80 της Ντιζόν και πέτυχε την 3η νίκη της στο Basketball Champions League.

Πιο συγκεκριμένα, παίζοντας σαν… κάτοχος του τροπαίου και βγάζοντας αψεγάδιαστη εικόνα στο δεύτερο μέρος (34-52 το επιμέρους σκορ), η ομάδα του Μπάνκι έστησε πάρτι στο «Palais des Sport Jean-Michel Geoffroy» και έκανε καθοριστικό βήμα για την 1η θέση του ομίλου.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της «Ένωσης» ο Χάντερ, που σημείωσε 25 πόντους με 12/12 εντός παιδιάς (!), κατέβασε 11 ριμπάουντ (9 επιθετικά!) και έκανε 4 κλεψίματα.

Άξιοι συμπαραστάτες του Αμερικανού σέντερ οι Ρατάν-Μέις (15 πόντοι), Λαρεντζάκης (10 πόντοι, 9 ασίστ), Ματσιούλις (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος (10 πόντοι, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σάκοτα (11 πόντοι).

Ο αγώνας:

Η Ντιζόν προηγήθηκε 5-2 στα πρώτα 80 δευτερόλεπτα, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με ένα σερί 8-0 (5-10 στο 5’), ενώ συνέχισε να έχει -έστω και ελαφρύ- προβάδισμα στη συνέχεια (13-15 στο 7’).

Παρ’ όλα αυτά, οι Γάλλοι βρήκαν… πρόσφορο έδαφος λόγω της «χαλαρής» άμυνας των φιλοξενούμενων και το ανέτρεψαν για να περάσουν μπροστά με +5 (24-19 στο 9’). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με ένα απίθανο buzzer beater τρίποντο του Σάκοτα (24-22).

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η «Ένωση» ήταν εκτός τόπου και χρόνου, με τους παίκτες του Μπάνκι να υποπίπτουν σε πολλά αβίαστα λάθη επιθετικά και αμυντικά να δίνουν πολλά δικαιώματα στους γηπεδούχους, που ξέφυγαν με 12 πόντους (36-24 στο 13’).

Το 5-0 σερί της ΑΕΚ (36-29 στο 14’) ήταν απλά μια σπασμωδική αντίδραση, καθώς η Ντιζόν ξέφυγε και πάλι με +12 (41-29 στο 15’) έχοντας… μυθικά ποσοστά ευστοχίας (17/23 εντός παιδιάς!), κάτι που προκάλεσε έντονο εκνευρισμό στο στρατόπεδο των Κυπελλούχων Ελλάδος.

Εντούτοις, οι παίκτες του Μπάνκι έβγαλαν εγωισμό, έσφιξαν την άμυνά τους και μείωσαν σε 41-35 στο 17’. Ο Λελούπ με ένα τρίποντο φρέναρε την αντεπίθεση του «Δικέφαλου» (44-35 στο 18’), ωστόσο ήταν φανερό πως οι φωνές του Ιταλού τεχνικού είχαν αφυπνίσει τους «κιτρινόμαυρους», που μείωσαν εκ νέου (44-38 στο 19’) και μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο, αλλά ο Σάκοτα αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο.

Με ένα καλάθι του Χόλστον και ένα άστοχο τρίποντο του Σαντ-Ρος, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μετά από ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο η Ντιζόν κυριαρχούσε (46-38).

Στο δεύτερο μέρος η κάτοχος του τροπαίου εμφανίστηκε πολύ πιο συγκεντρωμένη και βελτιωμένη σε άμυνα (κυρίως) και επίθεση. Με πρωταγωνιστή τον Χάντερ και σωστές επιλογές επιθετικά, η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο (48-47 στο 22’) και έδειχνε να έχει αναστρέψει πλήρως το μομέντουμ.

Το 51-47 της Ντιζόν μετατράπηκε σε 51-57 στο 25’ με δύο μεγάλα τρίποντα από Μέις, Ματσιούλις, με την «Ένωση» να κυριαρχεί απόλυτα στο παρκέ έχοντας 15 ασίστ και 13 επιθετικά ριμπάουντ! Μάλιστα, η ομάδα του Μπάνκι ξέφυγε ακόμα περισσότερο (51-63 στο 27’).

Ένα γκολ-φάουλ του Τσασάνγκ «έκοψε» κάπως το ρυθμό των «κιτρινόμαυρων» (54-63 στο 27’), ωστόσο ήταν φανερό πως είχαν βρει τα πατήματά τους και είχαν διαβάσει τις αδυναμίες των γηπεδούχων. Η 3η περίοδος έκλεισε με τον «Δικέφαλο» στο +9 (61-70), με το επιμέρους σκορ σε αυτή να είναι 32-15 για τους φιλοξενούμενους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα 4-0 από τους Γάλλους, που μείωσαν κάπως (65-70 στο 32’) και ανάγκασαν τον Μπάνκι να ζητήσει τάιμ-άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του. Δύο τρίποντες «βόμβες» από Σάκοτα και μία από τον Γκρίφιν έδωσαν «αέρα» 14 πόντων (67-81) στην ΑΕΚ στο 34’.

Η Ντιζόν επιχείρησε να πλησιάσει (74-83 στο 37’), αλλά με ένα τρίποντο του Σαντ-Ρος στο τέλος της επίθεσης και ένα λέι-απ του Χάντερ, η «Ένωση» έκοψε τα φτερά των γηπεδούχων (74-88 στο 38’).

Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι σημαντικά παρά τις απέλπιδες προσπάθειες των γηπεδούχων, με την ΑΕΚ να βγάζει χαρακτήρα και να φτάνει σε μια πολύ σημαντική νίκη (80-90).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 46-38, 61-70, 80-90.

ΝΤΙΖΟΝ (Λενάμ): Τσασάνγκ 18 (7/8 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Εμεγκανό 13 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Χόλστον 20 (4), Λελούπ 3 (1), Γουέρ 14 (6/8 δίποντα), Άρνολντ 3 (1), Ζουλιέν 5 (1), Λουμ, Πίρσον 4 (1/6 δίποντα)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 5 (1), Χάντερ 25 (12/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ματσιούλις 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρατάν-Μέις 15 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Σαντ-Ρος 10 (3), Γιαννόπουλος, Λαρεντζάκης 10 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 11 (3/10 τρίποντα), Ρόμπερσον 2Πηγή: filathlos.gr