Έτσι έκανε το «break» στην Τουρκία η Ζαλγκίρις – ΒΙΝΤΕΟ

Η Ζαλγκίρις Κάουνας μπορεί να έχασε διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τελικά νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 82-80 και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1, σπάζοντας ταυτόχρονα το εντός έδρας αήττητο σερί της πρωταθλήτριας Τουρκίας. Παράλληλα έγινε και η πρώτη ομάδα που νίκησε την Φενέρμπαχτσε στο γήπεδό της σε αγώνα των πλέι οφ της Euroleague επί ημερών Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς.

Εν αντιθέσει με τον πρώτο αγώνα, ο αποψινός και ανταγωνιστικός ήταν και ωραίο μπάσκετ παίχτηκε στο “Ουλκέρ Σπορτς Χολ”. Η Ζαλγκίρις Κάουνας έπαιξε το μεγαλύτερο ρόλο σ΄ αυτό, καθώς δεν είχε καμία σχέση με την νωθρή ομάδα που εμφανίστηκε δύο βράδια νωρίτερα στην Κωνσταντινούπολη. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξεπέρασε γρήγορα το εκρηκτικό πρώτο τετράλεπτο της Φενέρμπαχτσε (8-2 στο 2′ και 13-6 στο 4′), προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 7′ (15-16) και ξέφυγε ακόμα και με 10 πόντους διαφορά στο 16′ (30-40) και στο 18′ (36-46). Η Ζαλγκίρις Κάουνας εμφανίστηκε τόσο μεταμορφωμένη σε σύγκριση με το πρώτο παιχνίδι, που έβαλε 46 πόντους με 18/29 σουτ στο πρώτο ημίχρονο. Είχε 43 πόντους και 16/49 σουτ σε ολοκλήρο τον πρώτο αγώνα.

Οι Λιθουανοί έμοιαζαν να κάνουν το απόλυτο παιχνίδι επί ένα ημίχρονο. Το δεύτερο, πάντως, ήταν ακόμα καλύτερο. Όχι μόνο δεν χαλάρωσαν αλλά πάτησαν ακόμα περισσότερο το… γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκλήρωσαν με 10/10 δίποντα! Κάπως έτσι η διαφορά ανέβηκε πάλι πάνω από τους 10 πόντους στο 22′ (42-53) και έφτασε μέχρι τους 17 στο 26′ (46-63), με την λιθουανική ομάδα να την διατηρεί μάλιστα σε αυτά τα επίπεδα με σχετική άνεση μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου. Κάπου εκεί η Φενέρμπαχτσε έβγαλε αντίδραση. Στο 35′ έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (68-77) για πρώτη φορά από το 22′ και λίγο λίγο την ροκάνισε ακόμα περισσότερο, μέχρι που ισοφάρισε το σκορ (80-80) με σουτ του Ντατόμε 38,9” πριν από τη λήξη. Στο τέλος όμως γέλασε καλύτερα η Ζαλγκίρις Κάουνας, που πήρε τη νίκη χάρη στο καλάθι του Ουλανόβας 23” πριν από την λήξη.

Τα Δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 58-73, 80-82.

Φενέρμπαχτσε: Γκρίν 3 (1), Μέλι 9 (1), Μαχμούτογλου 2, Κάλινιτς 4, Σλούκας 15 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκούντουριτς 11 (3), Βέσελι 12, Γκιουλέρ 2, Ντίξον 5 (1), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 17 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Ζαλγκίρις Κάουνας: Ντέιβις 13, Τόμπσον 8, Γουόλτερς 14 (2/2 τρίποντα), Γουόκαπ 6, Βέστερμαν 6 (2/7 τρίποντα), Μιλάκνις 3 (1), Γουάιτ 3 (1), Γκριγκόνις 9 (2/2 δίποντα, 5/5 βολές), Ουλανόβας 20 (9/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ).