Έκανε… πλάκα στη Ζαλγκίρις η Φενέρ – BINTEO

Τρόμο με το… καλημέρα σκόρπισε η Φενέρμπαχτσε, καθώς συνέτριψε με 76-43 τη Ζαλγκίρις, για το επιβλητικό 1-0 στα playoffs της Ευρωλίγκας.

Πολυφωνία στην επίθεση από την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που είχε 12/29 τρίποντα, με τον Κάλινιτς να ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, τον Γκούντουριτς να προσθέτει 13 και τον Γκριν 12. Από τους Λιθουανούς, ξεχώρισε ο Γκριγκόνις με 10 πόντους και μάλιστα ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό.

Ο αγώνας:

Σφιχτό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη Φενέρμπαχτσε να είχε το προβάδισμα (9-5), μέχρι το 6’. Εκεί, η Ζαλγκίρις απάντησε με άμυνες που την έσπρωξαν σε ένα 8-0 για το προσπέρασμα (9-13), ωστόσο στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου ο Ντατόμε πήρε τους Τούρκους από το χέρι για το 15-13.

Μέχρι τα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου έμεινε στο ματς η ομάδα του Γιασικεβίτσιους (19-17). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, όπου αρχικά έφτασαν στο +12 (31-19), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το +17 (38-21), έχοντας μπροστάρη τον Κάλινιτς.

Με την ίδια φορά μπήκε η ομάδα του Ομπράντοβιτς και στο δεύτερος, με την υπέρ της διαφορά να εκτοξεύεται στο +18 (42-24), στο 24’. Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στην επίθεση και έτσι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +24 (59-35).

Ο Γκριν είχε όρεξη στην τέταρτη περίοδο, στέλνοντας τη Φενέρ στο +29 (68-39), στο 35’, με τον Μαχμούτογλου να παίρνει… φωτιά έξω από τα 6,75μ. και πατώντας στην απογοήτευση των φιλοξενούμενων έστειλε τη διαφορά στο +33 με το 76-43 να ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 38-21, 59-35, 76-43

Πηγή: filathlos.gr