«Μπλόκο» της Νιουκάστλ στη Σίτι – «Μάζεψε» την γκέλα η Γιουνάιτεντ – Πέμπτη η Άρσεναλ – BINTEO

Η Νιουκάστλ έπαιξε και… για τη Λίβερπουλ, κερδίζοντας την Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 για την 24η αγωνιστική, στερώντας της την δυνατότητα να μειώσει τη μεταξύ τους διαφορά στην διεκδίκηση του φετινού τίτλου στην Premier League.

Πιο συγκεκριμένα, οι «σίτιζενς» μπήκαν στο ματς με… γκολ από τα αποδυτήρια, με τον Αγουέρο να ανοίγει το σκορ μόλις στο 24ο δευτερόλεπτο, πετυχαίνοντας το γρηγορότερο γκολ της σεζόν στην Αγγλία.

Όμως, οι «καρακάξες» κατάφεραν να φέρουν το ματς αρχικά στα ίσια, ισοφαρίζοντας με τον Ροντόν λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και παραβιάζοντας την εστία του Έντερσον μετά από περίπου 630 λεπτά.

Για να φτάσουν στην πρώτη τους εντός έδρας νίκη απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι μετά το 2004, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Ρίτσι στο 82’, με τον Ράφα Μπενίτεθ να κάνει… δώρο στην πρώην του ομάδα, αφού μετά τη νίκη της Νιουκάστλ η διαφορά Λίβερπουλ-Σίτι είναι στους τέσσερις πόντους, ενώ οι «κόκκινοι» έχουν και ένα ματς λιγότερο.

Την ίδια στιγμή, γλίτωσε… τα χειρότερα, όχι όμως και την γκέλα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που έμεινε στο 2-2 με την Μπέρνλι μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στις θέσεις που βγάζουν Ευρώπη. Οι «κλάρετς» προηγήθηκαν με δύο τέρματα και πίστεψαν ότι θα φύγουν με το «διπλό», χάρη στα τέρματα των Μπαρνς και Γουντ. Ωστόσο, με τελευταίο δεκάλεπτο και ανατροπή βγαλμένα… από τα παλιά, οι «κόκκινοι διάβολοι» έφτασαν στην ισοπαλία, σκοράροντας στο 88ο και στο 90ολεπτό, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο ρεκόρ του όλε Γκούναρ Σόλσκιερ!

Παράλληλα, με τον Μαυροπάνο να βρίσκεται στον πάγκο της, η Άρσεναλ επικράτησε με 2-1 της Κάρντιφ και έπιασε την Τσέλσι, που είναι ωστόσο τέταρτη, λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων. Οι «κανονιέρηδες» είδαν τον Ομπαμεγιάνγκ να φτάνει τα 15 γκολ στην Premier League, για το 1-0, ενώ ο συμπατριώτης του Λακαζέτ έδειξε να «καθαρίζει» το ματς, για αν έρθει απλά ο Μέντεζ-Λάινγκ και να πετύχει το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις…

Τρελή ανατροπή η Φούλαμ

Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο ημίχρονο από την Μπράιτον, η Φούλαμ έκανε απίστευτη ανατροπή με 4-2 και πήρε πολύ σημαντική νίκη στο Craven Cottage. Ο Γκλεν Μάρεϊ με γκολ στο 3′ και το 17′ έδωσε τεράστιο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι μείωσε νωρίς στην επανάληψη (47′) με τον Τσέιμπερς και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μίτροβιτς κάνοντας με δύο γκολ (58′, 74′) το 3-2. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 79′ ο Λουτσιάνο Βιέτο.

Αντέδρασε η Εβερτον

Η Μίλγουολ αντέδρασε στον αποκλεισμό σοκ από τη Μίλγουλ και επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Χάντερσφιλντ. Τα Ζαχαρωτά με το τρίποντο αυτό βρέθηκαν στην πρώτη οκτάδα, ενώ η γηπεδούχος έμεινε στον πάτο της βαθμολογίας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ριτσάρλισον στο 3ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο β’ μέρος, η Εβερτον όμως παρά το αριθμητικό μειονέκτημα (66′ αποβολή του Ντιν) κατάφερε να αντέξει.

Με αντεπίθεση η Γουλβς

Εξαιρετική η Γουλβς επικράτησε εύκολα της Γουέστ Χαμ με 3-0 και βρέθηκε στην 7η θέση. Οι Λύκοι άνοιξαν το σκορ στο 66’ με τον Σάις από πάσα του Μουτίνιο. Το τρίποντο «κλείδωσε» στο 80’ ο Χιμένεθ πάλι από πάσα του Πορτογάλου. Στο 86’ ο Χιμένεθ διαμόρφωσε το 3-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Τρίτη (29/01)

Άρσεναλ-Κάρντιφ 2-1 (66′ πεν. Ομπαμεγιάνγκ, 83′ Λακαζέτ – 90′ Μέντεζ-Λάινγκ)

Φούλαμ-Μπράιτον 4-2 (47′ Τσέιμπερς, 58′, 74′ Μίτροβιτς, 79′ Βιέτο – 3′, 17′ Μάρεϊ)

Χάντερσφιλντ-Έβερτον 0-1 (3′ Ριτσάρλισον)

Γουλβς-Γουέστ Χαμ 3-0 (66′ Σάις, 80′, 86′ Χιμένες)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπέρνλι 2-2 (88′ πεν. Πογκμπά, 90′ Λίντελεφ – 51′ Μπαρνς, 81′ Γουντ)

Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (66′ Ροντόν, 80′ πεν. Ρίτσι – 1′ Αγουέρο)