Πρώτη νίκη για ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 83-82 της Ναντέρ παίρνοντας την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League, με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να του δίνει τη νίκη με 1/2 βολές σε νεκρό χρόνο έπειτα από αμυντικό του ριμπάουντ.

Ο Μαργαρίτης έκρινε την αναμέτρηση με την βολή του στο τέλος έπειτα από χαζό φάουλ του Μαρμπλ στα τελευταία 0,2 δευτερόλεπτα, με τον Θοδωρή Ζάρα βέβαια να είναι αυτός που κράτησε όρθιους τους γηπεδούχους με τους 18 πόντους του στο β ημίχρονο.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκαν με 10 πόντους, βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με εφτά, όμως επέστρεψαν και χάρη στον αρχηγό τους πανηγύρισαν το πρώτο θετικό αποτέλεσμα στον θεσμό.

Ο Μορέιερα έκανε την αρχή για τους γηπεδούχους για το 5-2 ,όμως οι Γάλλοι με τον Γιουσκεβίτσιους επέστρεψαν γρήγορα για το 5-8, με τον Λιθουανό γκαρντ να πετυχαίνει και το 7-10 έχοντας ήδη 7 πόντους

Οι γηπεδούχοι μέσω του Χρυσικόπουλου βρήκαν την άνεση για το προσπέρασμα (14-13) αν και ο Γιουσικεβίτσιους είχε αντίθετη άποψη ξανά και “πλήγωσε” τον ΠΑΟΚ με νέο τρίποντο.

Οι άμυνες είχαν πάει… περίπατο στο α δεκάλεπτο με τον Μορέιρα να ισοφαρίζει σε 16-16 και στην συνέχεια ο Τζόουνς έπειτα από κλέψιμο, οδήγησε την ομάδα του στο 20-18 σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι επιστρέφοντας από τον πάγκο με δύο σερί τρίποντα ξέφυγαν με έξι πόντους (26-20), με τον Τζόουνς να παραμένει ενεργός στην παραγωγική διαδικασία του ΠΑΟΚ και με βολές να γράφει το 28-20.

Και πάλι ο Γιουσικεβίτσιους από την περιφέρεια (28-23) μείωσε για τους Γάλλους, ο ΠΑΟΚ αναθάρρησε, είχε τον Αθηναίου σε οργανωτικό αλλά και εκτελεστικό ρόλο, με τον Έλληνα γκαρντ να σκοράρει από τα 6,75μ για το 37-27. Κονατέ και Γιουσκεβίτσιους έκαναν ζημιά από την περιφέρεια για το 39-33, με τον Χάτσερ από την γραμμή να κάνει το 41-33.

Στα αποδυτήρια μπήκε ο ΠΑΟΚ με το υπέρ του 41-35, έχοντας κυρίαρχο στην ρακέτα τον Μορέιρα, αλλά εμφανή προβλήματα στην άμυνά του στην περιφέρεια.

Δεν ήταν καλός στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ και αυτό ήταν λόγος για να πλησιάσουν οι Γάλλοι στο 43-42 με 6μιση λεπτά για την λήξη της 3ης περιόδου. Ο Γκος ήταν εκτός ματς, ο Ζάρας πέρασε στη θέση του και με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο έκανε το 46-42. Η άμεση απάντηση του Κανατέ και το δεύτερό του σερί σουτ από την περιφέρεια ανάγκασαν σε τάιμ άουτ τον Παπαθεοδώρου μετά και το 46-48.

Ο αρχηγός την Ναντέρ συνέχιζε να πληγώνει τον ΠΑΟΚ, από τις βολές έκανε το 49-52 και οι Γάλλοι έφτασαν στο 49-54. Και πάλι ο Ζάρας εκτέλεσε από τα 6,75μ ενώ από τις βολές ροκάνισε την απόσταση και την έφερε στον πόντο (53-54), με τις δύο ομάδες να έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς στην τελευταία περίοδο.

Τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και η Ναντέρ είχαν πρόβλημα με το σκοράρισμα στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Χρυσικόπουλος πραγματοποίησε το 57-58 στο 7:46, ο Κονατέ όμως ήταν αψεγάδιαστος και με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 57-61. Ο Ουότερς έδωσε αέρα 7 πόντων στην Ναντέρ με έμμεσο τρίποντο (57-64), ο Γκος με το πρώτο του τρίποντο έκανε το 60-64 και ο Ζάρας με ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ (4/4 σε αυτό το σημείο), έφερε ακόμα πιο κοντά τους γηπεδούχους (63-65).

Μαργαρίτης και Γκος κράτησαν ζωντανό τον ΠΑΟΚ για το 67-69, ο Πάλσον τους χάλασε τα σχέδια, αλλά ο Χρυσικόπουλος μείωσε στο -2 (69-71) για τους ασπρόμαυρους.

Ο Γκος είχε ξυπνήσει για τα καλά, σκόραρε για τρεις για το 72-73, ο Γιασκεβίτσιους όμως επέστρεψε και απάντησε για το +4 της Ναντέρ (72-76).

Το θρίλερ είχε συνέχεια στην PAOK Sports Arena. Και πρωταγωνιστής του ματς ήταν και πάλι ο Ζάρας, ο οποίος επωφελήθηκε του stop του Γκάρετ στην άμυνα και με λέι απ στο τρανζίσιον ισοφάρισε εκ νέου την αναμέτρηση.

Μέσω… Ισλανδίας ήρθε η απάντηση για την Ναντέρ. Ο Πάλσον με γκολ φάουλ (1:57 για το τέλος) έδωσε νέο προβάδισμα στους Γάλλους. Ποιος δήλωσε παρών; Ξανά ο Γκος ο οποίος με τρίποντο πραγματοποίησε το 79-79, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Κόνιαρης εμπόδισε την επίθεση των αντιπάλων του. Ο Μαργαρίτης με φάουλ έδωσε δικαίωμα για δύο βολές στον Ουότερς κι αυτός με 2/2 έκανε το 79-81 με 34 δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Η επίθεση του ΠΑΟΚ ήταν τραβηγμένη, οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να κάνουν φάουλ στον Σέκγκλιν ο οποίος με 1/2 έγραψε το 79-82 με 15 δευτερόλεπτα για τον τελικό νικητή. Η μπάλα κατέληξε στον Ζάρα, αυτός επέλεξε να σηκωθεί από τα 7,5 μέτρα κέρδισε το φάουλ από τον Πάλσον και πήγε για τρεις βολές.

Έβαλε και τις τρεις και οι Γάλλοι είχαν 11,2’’ για την επίθεσή τους. Από το τάιμ άουτ του Ντονατιέ η Ναντέρ έψαξε το ντράιβ με τον Ουότερς, αυτός αστόχησε, ο Μαργαρίτης πήρε σε νεκρό χρόνο το φάουλ από τον Γκαμπλ έπειτα από αμυντικό του ριμπάουντ και από την γραμμή είχε την ευκαιρία να κρίνει το ματς.

Ο αρχηγός έβαλε τη μία βολή κι έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ, σε ένα ματς με απίστευτη τροπή στο τελευταίο δίλεπτο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 41-35, 53-54, 83-82

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 7 91), Κόνιαρης, Μαργαρίτης 5 (6 ριμπάουντ), Τέπιτς, Ζάρας 18 (4/4 τρίποντα), Αθηναίου 3 (1), Χρυσικόπουλος 15 91), Γκάρετ 2, Γκος 11 (3), Χάτσερ 10 (6/6 βολές), Μορέιρα 12, Σχίζας.

ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντιέ): Γιουσκεβίτσιους 19 (5/10 τρίποντα), Πάλσον 16 (3), Σένγκλιν 10 (1), Τρέντγουελ 4, Ουότερς 14 (1/1 τρίποντο, 7/9 βολές), Κάρνε, Γκαμπλ 4, Ινβερνίτσι, Κονατέ 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πανσά.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 14/34 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 25/32 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 5 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ναντέρ: 14/30 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 15/18 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 5 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.Πηγή: filathlos.gr