Κορίτσια για φίλημα: Στον τελικό του Len Trophy η ομάδα πόλο του Ολυμπιακού

Ένα τρομερό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για να στείλει τη γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού στον τελικό του LEN Trophy. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 10-4 της ιταλικής Πάντοβα, στον πρώτο ημιτελικό του final-4 που διεξάγεται στο Ματαρό της Ισπανίας, και αύριο (14/4) στις 3 μ.μ. ώρα Ελλάδας θα διεκδικήσουν το τρόπαιο, απέναντι στο νικητή του άλλου ζευγαριού, όπου η «οικοδέσποινα Ματαρό» αντιμετωπίζει την ουγγρική Ντουναουιβάρος.

Πέντε αναπάντητα γκολ των πρωταθλητριών Ελλάδας, στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου, έκριναν το αποτέλεσμα, σε έναν αγώνα που στο πρώτο ημίχρονο δεν κυλούσε καθόλου καλά για τον Ολυμπιακό. Η Πάντοβα κατάφερε να επιβάλλει τον αργό ρυθμό που ήθελε και η Λάουρα Τεάνι έκανε… το παιχνίδι της ζωής της, σταματώντας όλα τα «ερυθρόλευκα» σουτ, με εξαίρεση ένα πέναλτι της Έμολο. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει 2-1 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου και μόνο χάρη στην πιεστική άμυνά του και τα πολλά κλεψίματα που έκανε, κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ, πριν η Μανωλιουδάκη με ωραία λόμπα ισοφαρίσει σε 2-2, 18΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά 6΄39΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, πάλι με πέναλτι της Έμολο, κι ενώ ως εκείνο το σημείο είχαν 0/6 με παίκτρια παραπάνω. Στη συνέχεια όμως ακολούθησε… καταιγίδα, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει τέσσερις φορές μέσα σε ένα δίλεπτο, με σουτ των Τσουκαλά, Αβραμίδου και Ελευθεριάδου από την περιφέρεια και την Έμολο να «σπάει το ρόδι» στον παραπάνω για το 7-2, ακριβώς στα μισά του τρίτου οκταλέπτου. Από κει και πέρα οι άμυνες χαλάρωσαν και το παιχνίδι άνοιξε, αλλά ο νικητής είχε ήδη κριθεί…

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Πάντοβα): 2-1, 0-1, 1-6, 1-2

Διαιτητές: Ντε Γιονγκ (Ολλανδία), Μουστάτα (Ρουμανία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΤΟΒΑ (Στέφανο Ποστερίβο): Τεάνι, Μπαρτζόν 1, Σαβιόλι, Γκοτάρντο, Κεϊρόλο, Κασόν, Μίλο, Ντάριο, Σόχι 1, Μετζιάτο, Νέντσα, Τίλμαν 2, Τζιάκον

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Έγκενς, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 2, Ασημάκη, Μαργ. Πλευρίτου, Έμολο 3, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, ΣταματοπούλουΠηγή ρεπορτάζ: Filathlos.gr