«Εκτέλεσε» την Ρεάλ στη Μαδρίτη η ΤΣΣΚΑ – ΒΙΝΤΕΟ

Χάρη στον… βομβαρδισμό της έξω από τα 6,75μ. (15/26 τρίποντα), η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε 93-88 μέσα στη Μαδρίτη της Ρεάλ και ανέβηκε στο 9-1.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την «ομάδα του στρατού», που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Σέρχι Ροντρίγκεθ, ήταν οι Χίγκινς και Κλάιμπερν με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Ντε Κολό σταμάτησε στους 15.

Ο αγώνας:

Σαν… σίφουνας μπήκε η ΤΣΣΚΑ στο ματς, καθώς με 3/3 τρίποντα έγραψε στο πέμπτο λεπτό το εντυπωσιακό 3-17. Και όμως, οι γηπεδούχοι δεν τρόμαξαν, έπαιξαν με αυτοπεποίθηση, ροκάνισαν σιγά-σιγά τη διαφορά με ένα δικό τους εξαιρετικό διάστημα και με τρίποντο που έβαλε ο Καμπάτσο από την άλλη άκρη του γηπέδου, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -4 (20-24). Οι Μαδριλένοι συνέχισαν με το γκάζι στο πάτωμα, έφτασαν στο 30-24 με ένα τρομερό επί μέρους σκορ 27-7 σε επτά λεπτά, ωστόσο δεν εκμεταλλεύθηκαν το μομέντουμ τους και έκλεισαν το πρώτο μέρος με προβάδισμα τριών πόντων.

Οι Ρώσοι είχαν “επιβιώσει” κι αυτό τους βοήθησε να μπουν με ένα επί μέρους 2-9 στο τρίτο δεκάλεπτο για να περάσουν μπροστά με πέντε (51-56), πριν ο Χίγκινς πετύχει το 12ο τρίποντο της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη για το 57-67 στο 29′ και βάλει ένα δύσκολο, off-balance σουτ για το 69-79 στο 34′. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, η ΤΣΣΚΑ δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω, ο Καμπάτσο είχε χάσει τον καλό ρυθμό του, ο Ρούντι Φερνάντεθ πάλευε μόνος εναντίον όλων, τα τρίποντα που έμπαιναν για τους φιλοξενούμενους, δεν έμπαιναν για τους γηπεδούχους και το τελικό 88-93 ήταν φυσικολογικό και δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων.