Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι 4-4: Γκολ και θέαμα Χωρίς νικητή

Μοναδικές στιγμές ποιότητας και θεάματος προσέφερε το μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου μεταξύ της Τσέλσι και της Μάντσεστερ Σίτι, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 4-4 μετά από συναρπαστική εξέλιξη στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε με το πέναλτι του Χάαλαντ στο 25ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια οι «μπλε» αντέδρασαν και κατάφεραν να το «γυρίσουν» σε 2-1 με τα γκολ των Τιάγκο Σίλβα (29′) και Στέρλινγκ (37′), για να κάνει το 2-2 ο Ακάνζι με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους.

Στην επανάληψη ο Χάαλαντ έβαλε ξανά στην πρωτοπορία τους πρωταθλητές (47′), αλλά ο Τζάκσον νίκησε την άμυνα των «πολιτών» (67′) και ισοφάρισε. Η Σίτι αντέδρασε ξανά και έκανε το 4-3 με τον Ρόδρι στο 86ο λεπτό και ενώ όλα έδειχναν πως θα έφευγε με τους τρεις βαθμούς, η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι με τον Μπρόγια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Πάλμερ ευστόχησε κόντρα στην παλιά του ομάδα, γράφοντας το τελικό 4-4.