Euroleague: Πήρε το θρίλερ η Φενερμπαχτσέ με εξαιρετικό Παπαγιάννη – Γιαμπουσέλε και Γιουλ «καθάρισαν» για τη Ρεάλ

Με την τετράδα των Ντόρσεϊ (15π.), Παπαγιάννη (15π.), Γουίλμπεκιν (19π.) και Γκούντουριτς (15π.) να «απαντάει» στην εξαιρετική εκκίνηση της Αρμάνι και τον Πιέρ να συμπληρώνει με πολύ σημαντικά καλάθια, όποτε η ιταλική ομάδα πλησίαζε στο σκορ απ’ το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, η Φενερμπαχτσέ ξεκίνησε την εφετινή Euroleague με νίκη 85-82 στην παράταση (76-76 κ.α.) απέναντι στους Μιλανέζους.

Η ιταλική ομάδα ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα και με αιχμές του δόρατος τους Μίροτιτς (27π.) και Βόιτμαν (21π.) έχτισε μία μικρή διαφορά την οποία και συντήρησε ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η «Φενέρ» άρχισε να βρίσκει λύσεις έξω απ’ τα 6,75μ. «γυρίζοντας» την κατάσταση στις δύο επόμενες περιόδους και παίρνοντας μία διαφορά 8 πόντων φάνηκε να ελέγχει το αγώνα.

Η άμυνα της Αρμάνι άρχισε να «σφίγγει» στο τελευταίο δεκάλεπτο και της έδωσε την ευκαιρία να περάσει μπροστά 69-68 με τρίποντο του Μίροτιτς στο 4’09’’ πριν το τέλος, με τις δύο ομάδες να παλεύουν στη συνέχεια πόντο-πόντο και να οδηγούνται στην παράταση μετά το άστοχο σουτ του Γουίλμπεκιν στα 5’’ πριν το φινάλε.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η «Φενέρ» είχε περισσότερη ενέργεια, πήρε μεγάλα καλάθια απ’ τον Γουίλμπεκιν στο τέλος και «σφράγισε» την πρώτη νίκη της στη σεζόν, καθώς το τρίποντο του Μίροτιτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 38-35, 62-54, 76-76, 85-82 παρ.

Επί τρεις περιόδους η Μπασκόνια είχε σταθερά το προβάδισμα και φαινόταν να ελέγχει το ρυθμό στον μεγάλο ισπανικό «εμφύλιο» με τη Ρεάλ Μαδρίτης, όμως στην τελευταία περίοδο «μίλησαν» η κλάση του Γιούλ (15π., 4/9 τριπ.) και η αποτελεσματικότητα του Γιαμπουσέλε (18π.) και οι πρωταθλητές Ευρώπης ξεκίνησαν με το… δεξί στην πρεμιέρα της εφετινής Euroleague, φτάνοντας στη νίκη με 79-77.

Η Μπασκόνια είχε σε πολύ άσχημη βραδιά τον άστοχο Χάουαρντ (1/8 τριπ.), όμως έβρισκε σταθερά λύσεις απ’ τους Κοστέλο και Μονέκε, όμως η άμυνα της «βασίλισσας» στην τελευταία περίοδο «τσάκιζε» κόκαλα (δέχθηκε μόλις 10 πόντους) και την οδήγησε στη μεγάλη ανατροπή και το διπλό. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 4 πόντους (2/6 δίπ.) και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-43, 67-62, 77-79

Στο «Pabellon Fuente De San Luis» η μάχη της Βαλένθια με την Μονακό ήταν ντέρμπι απ’ την αρχή ως το τέλος, όμως το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στα χέρια των «νυχτερίδων» που είχαν πολύ πιο καθαρό μυαλό στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Οτζελέγιε (19π., 7ρ.) και Τζόουνς (14π.), είχαν όλες τις… απαντήσεις απέναντι στους Μάικ Τζέιμς (21π.) και Οκόμπο (17π.) που σήκωσαν όλο το βάρος στην επίθεση των Μονεγάσκων.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 39-38, 53-51, 70-65