Αποκλεισμός-σοκ του Τζόκοβιτς

Μόνο γούρι δεν έφερε στον Νόβακ Τζόκοβιτς το γεγονός ότι για δεύτερη συνεχή σεζόν θα κλείσει τη χρονιά ως νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Σέρβος τενίστας αποκλείστηκε με 2-1 σετ (0-6, 7-6, 6-4) στο πρώτο του παιχνίδι στο Masters του Παρισιού για τον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης από τον Αμερικανό Σαμ Κέρεϊ (No 24).

Ο «Νόλε» έκανε επίδειξη δύναμης στο πρώτο σετ, το οποίο το πήρε χωρίς καν να χάσει μπρέικ. Στο δεύτερο πήρε προβάδισμα νωρίς και ενώ φάνηκε να μπαίνει το… νερό στο αυλάκι, τελικά ήρθε η κατάρρευση. Ο μετέπειτα θριαμβευτής ανέτρεψε εντελώς τα δεδομένα, ισοφάρισε σε 1-1 στο tie break και στο τρίτο «έσπασε» τον Τζόκοβιτς για να πάρει μια σπουδαία νίκη, αφήνοντας πρόωρα εκτός το νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης.

Πλέον, με τον Τζόκοβιτς που είχε κατακτήσει το τρόπαιο το 2009 να έχει αποκλειστεί, τον περσινό νικητή Ρότζερ Φέντερερ να μην έχει κατέβει καν στους αγώνες, ο Άντι Μάρεϊ γίνεται αυτόματα το πρώτο φαβορί για να φτάσει στην κορυφή.