Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 2-1: “Πάτησαν” κορυφή οι Κόκκινοι Διάβολοι – ΒΙΝΤΕΟ

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, ούσα «συγκάτοικος» με τη Λίβερπουλ (33β.), θα περάσει τη νύχτα της Πρωτοχρονιάς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μετά τη νίκη της, με 2-1, επί της Άστον Βίλα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ προηγήθηκε στο Old Trafford, στο 40ο λεπτό, όταν ο Γουάν-Μπισάκα έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Γάλλος επιθετικός Αντονί Μαρσιάλ με κεφαλιά στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μπερτράν Τραορέ, όμως, ύστερα από πάσα του Γκρίλις, ισοφάρισε από κοντά σε 1-1, στο 58’ για την Άστον Βίλα.

Η Γιουνάιτεντ αντέδρασε άμεσα, καθώς, στο 60’, ο Πογκμπά κέρδισε το πέναλτι από τον Λουίζ και στο επόμενο λεπτό, ο Πορτογάλος μέσος των γηπεδούχων, Μπρούνο Φερνάντες, διαμόρφωσε το 2-1. Η Άστον Βίλα τα έδωσε όλα στο τέλος για να πάρει έστω τον έναν βαθμό της ισοπαλίας, αλλά δεν τα κατάφερε, αφού στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντε Χέα απέκρουσε το σουτ του Κας.Σε αναμετρήσεις της 17ης αγωνιστικής στην Premier League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Έβερτον-Γουέστ Χαμ 0-1 (86΄ Σούτσεκ)

Μάντσεστερ Γ.-Άστον Βίλα 2-1 (40΄ Μαρσιάλ, 61΄ πεν. Φερνάντες – 58΄ Τραορέ)