«Λύγισαν» στη δεύτερη παράταση οι Μπακς – Μείωσαν σε 2-1 την σειρά οι Ράπτορς

Ο Λέοναρντ «οργίασε» με 36π, ο Γιάννης δεν ήταν σε καλή βραδιά παρά τα 23 ριμπ. (12π, 7 ασίστ) και οι Ράπτορς νίκησαν δίκαια στη 2η παράταση τους επτάψυχους Μπακς 118-112 μειώνοντας σε 2-1.Ο ηγέτης των «Δεινοσαύρων», που ήταν εντελώς μόνος του στο Game 2 του Μιλγουόκι, αυτή την φορά είχε αρκετούς συμπαίκτες του να δίνουν λύσεις, βγαίνοντας βέβαια πάλι ο ίδιος στον «αφρό», όταν ήρθαν τα πολύ δύσκολα, με τον Έλληνα σούπερ σταρ να αποβάλλεται στο πρώτο λεπτό του δεύτερου έξτρα πενταλέπτου με 6ο φάουλ. Ο Λέοναρντ, λοιπόν, τελείωσε με 36 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 52 λεπτά συμμετοχής, με τους Πασκάλ Σιάκαμ (25 π., 11 ρ.) και Μαρκ Γκασόλ (16 π., 12 ρ., 7 ασ.) να στέκουν ως «πύργοι», στους οποίους μπορούσε να βασιστεί. Για τα «Ελάφια», η προσπάθεια των Τζορτζ Χιλ (24 π., 7 ρ.) και Μάλκολμ Μπρόγκντον (20 π., 5 ρ.) από τον πάγκο δεν έφτανε.

Τα τρίποντα του Γκασόλ έδωσαν τον τόνο στο παιχνίδι των Ράπτορς, που απέναντι σε ένα «ζαλισμένο» Μιλγουόκι προηγήθηκαν με διαφορά 11 πόντων από το πρώτο πεντάλεπτο με γκολ-φάουλ του Σιάκαμ (16-5). Με τον Γιάννη να κάνει «σόου» και τρίποντα των Μίντλετον και Χιλ, οι Μπακς προσπάθησαν να «ξυπνήσουν», αλλά οι 10 πόντοι του Πάουελ στην πρώτη περίοδο έμελλε να κάνουν τη διαφορά για το τελικό της 29-20.

Το μακρινό σουτ του Κόνατον αυτή την φορά ήρθε ως συμπαραστάτης του Έλληνα σούπερ σταρ και με σουτ του δεύτερου οι παίκτες του Μπουντενχόλζερ πλησίασαν σε απόσταση τριπόντου στα μέσα του δεύτερου δωδεκαλέπτου (36-33). Ο Σιάκαμ, όμως, βρήκε τα πατήματά του, στήριξε τον Λέοναρντ και οι Καναδοί έμειναν κυρίαρχοι, με το 58-51 του ημιχρόνου να «κολακεύει» τους Μπακς.

Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν και πάλι τη «συνταγή» πίσω από τα 7.25 μέτρα και, πράγματι, με τρίποντο του Μπρόγκντον στα μέσα της τρίτης περιόδου βρέθηκαν πολύ κοντά στους «Δεινόσαυρους» (65-62). Ο Σιάκαμ και ο Πάουελ, όμως, όντες οι πρωταγωνιστές των δύο περιόδων, φώναξαν ξανά «παρόντες», βρίσκοντας τις απαντήσεις για την ομάδα τους, ενώ στην άλλη μεριά υπήρχε ο Χιλ, για να μείνουν τα «Ελάφια» σε απόσταση αναπνοής (77-75).

Η ολική επαναφορά που έψαχναν οι Μπακς, πάντως, θα ερχόταν με τον Γιάννη στον πάγκο, με τον Λόπεζ να παίρνει πρωτοβουλίες και τον Χιλ με δύο συνεχόμενα τρίποντα να φέρνει την απόλυτη ισορροπία με 3 λεπτά για τη λήξη (91-91). Ο Λέοναρντ πήρε εκεί το «όπλο» του και με 5 δικούς του πόντους το Τορόντο πήρε μια μικρή διαφορά υπέρ του στα 73″ για τη λήξη (96-91). Ο Μπρόγκτον εμφανίστηκε, όμως, και με καλάθι του μείωσε σε 96-94 και οι Μπακς είχαν την ευκαιρία, αλλά ο Μίντλετον αστόχησε για τρεις και το προσπέρασμα στα 9.5″. Μια δεύτερη ευκαιρία προέκυψε με τις δύο χαμένες βολές του Σιάκαμ στα 7.1″ και ο Μίτνλετον πήρε… το αίμα του πίσω, σκοράροντας μάλιστα μετά από τάπα στην πρώτη προσπάθεια για το 96-96 με λέι απ στα 2.2″. Ο Σιάκαμ αστόχησε για τρεις και η παράταση ήταν γεγονός.

Η άμυνα του Τορόντο «μάσησε σίδερα» απέναντι στον Γιάννη και στην επίθεση υπήρξε ανταμοιβή, με τον Σιάκαμ να βρίσκει τον εαυτό του και τον Λέοναρντ στα 90″ για το τέλος να σημειώνει με όμορφο καλάθι το 103-99. Ο Μπρόγκντον κράτησε όρθιο το Μιλγουόκι, όμως, στα 43′ και μετά από άστοχο τρίποντο του Λέοναρντ ο Χιλ έφυγε στο ανοικτό γήπεδο και πήρε φάουλ, για να ισοφαρίσει σε 103-103 στα 14.5″ για το τέλος της παράτασης. Ο Λέοναρντ πήρε πάλι την ευθύνη, αλλά αστόχησε και το ματς πήγε στη δεύτερη παράταση.

Οι Ράπτορς μπήκαν και στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο με φόρα, βλέποντας τον Γιάννη από νωρίς να αποβάλλεται με 6ο φάουλ και το κάρφωμα του Λέοναρντ έγραψε το 108-105 στα 3.5 λεπτά για τη λήξη. Ο Μπρόγκντον και ο Λόπεζ προσπάθησαν να το πάρουν πάνω τους, αλλά ο δεύτερος θα δεχόταν μεγαλοπρεπή τάπα από τον Σιάκαμ με το σκορ στο 112-110, για να δώσει ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο στην ομάδα του ο Λέοναρντ στα 32.4″ (114-110). Ο Μίντλετον έκανε μπρος πίσω κι εκεί όλα κρίθηκαν, με την ψυχραιμία που είχαν επιπλέον οι γηπεδούχοι από τη γραμμή των βολών να «κλειδώνει» το 2-1.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-20, 58-51, 77-75, 96-96, 103-103 (α’ παρ.), 118-112 (β’ παρ.)